Photon zwiększa inwestycję w słoneczną kogenerację

Photon zwiększa inwestycję w słoneczną kogenerację
RayGen Resources

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie deweloper elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy zwiększył zaangażowanie finansowe w australijski startup RayGen Resources, który pracuje nad nowatorską technologią produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze słońca.

Photon Energy nawiązał partnerstwo z RayGen Resources w kwietniu 2020 roku, dołączając do grona inwestorów spółki. Teraz deweloper farmy fotowoltaicznych znalazł się w grupie inwestorów, którzy uczestniczyli w niedawnej inwestycji kapitałowej w RayGen Resources, inwestując kwotę 3 mln dolarów australijskich (około 8,8 mln zł) i zwiększając swoje udziały w spółce do 9 proc.

Australijska firma rozwijająca autorską technologię określaną jako PV Ultra i dotyczącą produkcji energii z wykorzystaniem umieszczonych na wieżach modułów fotowoltaicznych oraz nakierowujacych na nie promienie słoneczne luster. Na miejscu wytwarzana jest nie tylko energia elektryczna, ale również cieplna.

REKLAMA

RayGen obok systemu PV Ultra oferuje także technologię magazynowania energii w ramach systemu Thermal Hydro.

Wykorzystując zdolność systemu PV Ultra do kogeneracji energii elektrycznej i ciepła, system Thermal Hydro magazynuje energię cieplną w dwóch izolowanych zbiornikach wodnych z różnicą temperatur 90 st. C. RayGen dostosował technologię magazynowania ciepła – stosowaną szeroko w północnoeuropejskich systemach ciepłowniczych –  do magazynowania energii elektrycznej. W razie potrzeby moc jest przekazywana przez napędzany termicznie silnik ORC (Organic Rankine Cycle).

Pierwsza instalacja PV Ultra powstała już w 2015 roku w Newbridge w australijskim stanie Wiktoria. Jej moc elektryczna wynosi 200 kWe, składa się na nią 56 luster, a promienie słoneczne są zamieniane w energię elektryczną za pomocą umieszczonych na wieży wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych, których sprawność sięga 38 proc. i które są dodatkowo chłodzone z wykorzystaniem technologii opracowanej przez RayGen.


REKLAMA

Tego rodzaju ogniwa, wykonane z arsenku galu, są wykorzystywane także przez przemysł kosmiczny, a ich sprawność można zwiększyć nawet do 60 proc. Australijska firma wykonuje je we własnym zakładzie w Melbourne, którego zdolności produkcyjne mają pozwalać na wytworzenie w skali roku ogniw o mocy 25 MW(AC).

Australijska firma ma już na koncie sprzedaż większych projektów o mocy 1 MW(AC) / 3 MW w kogenracji, które zrealizowano m.in. w Chinach.

RayGen Resources zamierza przeznaczyć wszystkie uzyskane w ramach ostatniej operacji podwyższenia kapitału fundusze na budowę i obsługę pierwszej elektrowni słonecznej o mocy 50 MW, budowę i uruchomienie zakładu produkcyjnego modułów solarnych o mocy nominalnej 100 MW rocznie oraz na budowę drugiej elektrowni słonecznej o mocy 1000 MW.

– Technologia RayGen stawia czoła problemowi przerw w dostawie energii słonecznej, łącząc wysokowydajne wytwarzanie PV z absorpcją i magazynowaniem ciepła oraz zapewniając najwyższą gęstość energii spośród wszystkich dostępnych obecnie technologii solarnych – komentuje Michael Gartner, dyrektor zarządzający Photon Energy w Australii i dyrektor technologiczny w Grupie Photon Energy.

– Duże zainteresowanie inwestycją w drugiej rundzie ze strony reputowanych inwestorów oraz wyższa wycena podmiotu potwierdza słuszność naszej pierwotnej inwestycji   oraz sens zaangażowania w partnerstwo ze spółką RayGen. Jesteśmy przekonani, że nasza obecna inwestycja doprowadzi do optymalizacji wyników EPC (red. – Engineering, Procurement, and Construction – projektowanie instalacji, dostawa urządzeń oraz montaż), jak również dewelopmentu projektów fotowoltaicznych o skali przemysłowej – dodał Gartner.

Photon Energy od momentu powstania w 2008 r. zbudował elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 100 MWp i posiada w swoim portfolio elektrownie PV o łącznej mocy 74,7 MW. Obecnie firma rozwija projekty o łącznej mocy ponad 420 MW w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii oraz świadczy usługi zarządzania elektrowniami PV o łącznej mocy ponad 300 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.