Ikea wyda na fotowoltaikę i elektrownie wiatrowe miliardy euro

Ikea wyda na fotowoltaikę i elektrownie wiatrowe miliardy euro
Ikea

Grupa Ingka, właściciel sieci sklepów Ikea, zainwestowała do tej pory w odnawialne źródła energii 2,5 mld euro. Te pieniądze zostały wydane m.in. na przejęcie sześciu farm wiatrowych w Polsce. Teraz szwedzki koncern przeznaczy na inwestycje w OZE kolejne miliardy euro.

Zrealizowane w ostatniej dekadzie inwestycje w odnawialne źródła energii – przede wszystkim w farmy wiatrowe i dachowe instalacje fotowoltaiczne – pozwoliły Ikei na zrównoważenie generowanego globalnie zapotrzebowania energetycznego energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Wynik tych inwestycji to budowa portfela zawierającego 547 elektrowni wiatrowych, 10 farm fotowoltaicznych oraz dachowych systemów składających się z 935 tys. paneli PV. Łączna moc tych instalacji, które są zlokalizowane w 15 krajach, wynosi 1,7 GW.

REKLAMA

Teraz grupa Ingka zapowiedziała zainwestowanie w odnawialne źródła energii sumy 6,5 mld euro, aby zwiększać udział zielonej energii w swoim łańcuchu dostaw.

Nowe inwestycje mają być realizowane głównie w krajach, w których do tej pory Ingka nie angażowała się w projekty OZE.

Kilka dni temu Szwedzi ogłosili swoje pierwsze inwestycje w odnawialne źródła energii w Rosji. Właściciel sklepów Ikea kupił tam 49 proc. udziałów w ośmiu elektrowniach fotowoltaicznych. Szwedzi wydali na ten cel ponad 21 mld rubli, czyli około 1 miliard złotych.

Farmy fotowoltaiczne, których współwłaścicielem stanie się Ikea, posiadają moc 160 MW. Produkowana przez nie energia ma zwiększyć udział OZE w energii konsumowanej przez Ikeę w Rosji, gdzie firma posiada 17 sklepów.


Szwedzka grupa wyznaczyła na 2030 r. cel osiągnięcia statusu „climate positive”, co oznacza, że do tego czasu chce już produkować więcej zeroemisyjnej energii niż sama konsumuje.

Grupa Ingka podkreśla konieczność realizacji zobowiązań wynikających z Porozumienia klimatycznego mającego na celu ograniczenie wzrostu średniej globalnej temperatury do 1,5 st. C w porównaniu do temperatury sprzed ery przemysłowej.

REKLAMA

– Wykorzystanie energii odnawialnej w naszym całym łańcuchu dostaw to ważna część zapewnienia realizacji celów Porozumienia paryskiego. Już przeszliśmy długą drogę, a w tej krytycznej dekadzie musimy przyspieszyć sprawiedliwą transformację napędzaną przez źródła odnawialne – komentuje nowe plany szwedzkiego koncernu Pia Heidenmark Cook z grupy Ingka.

Inwestycje w Polsce

Ikea posiada w naszym kraju sześć farm wiatrowych, które w czasie przejmowania przez szwedzki koncern były już na etapie operacyjnym. Wszystkie uruchomiono jeszcze w systemie zielonych certyfikatów.

Swoje pierwsze farmy wiatrowe w Polsce Ikea kupiła w 2013 r.  Parki wiatrowe w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich na Podkarpaciu według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii elektrycznej rocznie.

W 2015 roku Ikea informowała o zakupie położonej w woj. łódzkim farmy wiatrowej we Wróblewie.

Farma wiatrowa Lubartów została przejęta przez szwedzką firmę w 2016 roku od Geo Renewables. Składa się na nią 16 turbin Vestasa o łącznej mocy ok. 51,5 MW.

W tym samym czasie Ikea przejęła od portugalskiego dewelopera Martifer farmę wiatrową Gizałki, dla której wiatraki dostarczył inny producent – niemiecki Senvion.

Wszystkie sześć farm wiatrowych Ikei, zlokalizowanych w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim, ma produkować w skali roku przeciętnie około 473 GWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.