Niemcy zmieniają plan na aukcje dla PV

Niemcy zmieniają plan na aukcje dla PV
Conergy

Niemiecki rząd uzgodnił założenia przyszłorocznych aukcji dla inwestorów ubiegających się o publiczne gwarancje sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych. Nowy plan zakłada przeprowadzenie aukcji dedykowanych m.in. agrofotowoltaice. Berlin przyjął również plan mający skutkować obniżeniem dopłat do OZE przenoszonych na rachunki odbiorców.

Koalicjanci w niemieckim rządzie – CDU/CSU oraz SPD – uzgodnili nowe zasady aukcji, które mają odbyć się w przyszłym roku i w których będą mogli wystartować inwestorzy oferujący sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych.

O ile dotychczasowy plan zakładał objęcie wsparciem w aukcjach przeprowadzonych w 2022 r. elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,9 GW, o tyle nowe ustalenia zwiększają ten wolumen do 6 GW. W tym dodatkowe 2 GW ma dotyczyć aukcji dla naziemnych elektrowni PV, a 2 GW dla dachowych instalacji.

REKLAMA

Ponadto niemieckie władze mają przeprowadzić dodatkową aukcję na 100 MW dla projektów uznawanych za innowacyjne, a więc zakładających np. połączenie instalacji fotowoltaicznych i upraw żywności w ramach agrofotowoltaiki czy budowę elektrowni PV na zbiornikach wodnych.

Niemcy przeprowadzili już w ubiegłym roku pierwszą tego rodzaju, pilotażową aukcję. Więcej o jej rezultatach w artykule: Pierwsza taka aukcja w Niemczech. Premie zamiast gwarantowanej ceny

W całym 2020 roku niemiecki sektor fotowoltaiczny zrealizował elektrownie PV o całkowitej mocy około 4,8 GW W styczniu 2021 r. nominalna moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła o 536,3 MW, natomiast w lutym zwiększyła się o 350,71 MW. Na koniec lutego całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła do 54,3 GW.

System aukcyjny przewidziany jest w Niemczech dla większych projektów PV. Inwestorzy instalujący mniejsze elektrownie PV nadal mogą uzyskiwać wsparcie w postaci gwarantowanych cen za energię wprowadzaną do sieci bez konieczności startu w aukcjach.

Więcej o aktualnych stawkach za energię z mniejszych instalacji PV w Niemczech: Niemcy znowu obniżają ceny energii z fotowoltaiki.

REKLAMA

CDU/CSU oraz SPD uzgodniły też zwiększenie przyszłorocznych wolumenów jeśli chodzi o aukcje dla lądowej energetyki wiatrowej, jednak w mniejszej skali niż w przypadku PV.


Dotychczas była mowa o organizacji w 2022 r. aukcji dla farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy 2,9 GW, teraz ma to być 4 GW.

Niemieckie władze uzgodniły jednocześnie strategię zmniejszania kosztów ponoszonych przez odbiorców energii w związku z dopłatami dla producentów zielonej energii w ramach tzw. opłaty EEG.

Koszty opłaty EEG mają być częściowo pokryte z wpływów pochodzących z opłat związanych z emisją CO2 w ciepłownictwie i transporcie. Wyraźnie zmniejszenie opłaty z tego powodu ma być widoczne począwszy od 2023 r.

W tym roku opłata EEG doliczana do rachunków gospodarstw domowych w Niemczech wynosi 6,5 eurocenta/kWh i została zmniejszona w porównaniu do stawki 6,75 eurocenta/kWh obowiązującej w ubiegłym roku.

Opłata EEG stanowi około 1/5 całkowitego kosztu energii elektrycznej, który ponoszą gospodarstwa domowe w Niemczech i który należy obok Danii do najwyższych w Europie. Za każdą skonsumowaną kilowatogodzinę energii gospodarstwa domowe za Odrą płacą około 30 eurocentów/kWh.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.