Rusza budowa największej farmy fotowoltaicznej w Europie

W Hiszpanii znajduje się obecnie największa europejska elektrownia fotowoltaiczna, której moc wynosi 500 MW. Wkrótce w tym kraju powstanie jeszcze większa elektrownia PV. Realizacji tego rodzaju ogromnych projektów PV w Hiszpanii sprzeciwia się tymczasem.. lokalna branża fotowoltaiczna.
Obecnie największa w Europie elektrownia fotowoltaiczna znajduje się w pobliżu hiszpańskiego miasta Badajoz w regionie Extremadura, a moc elektrowni PV, której nadano nazwę Nuñez de Balboa od nazwiska hiszpańskiego konkwistadora, sięga 500 MW, na co składa się 1,43 mln modułów PV. W skali roku ma ona produkować energię w ilości około 832 GWh.
Inwestor stojący za tym projektem – grupa energetyczna Iberdrola – jest już jednak w trakcie budowy jeszcze większej elektrowni PV. Moc projektu o nazwie Francisco Pizarro ma wynieść 590 MW.
Ta inwestycja ma kosztować około 300 mln euro i powinna uzyskać status operacyjny w przyszłym roku.
Nie będzie to jednak największa elektrownia PV w Europie. Jeszcze większy projekt realizuje w pobliżu miasta Guadalajara położonego w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha, deweloper Solaria Energia.
Budowa elektrowni fotowoltaicznej o nazwie Trillo rozpocznie się w najbliższych dniach. Moc farmy PV wyniesie 626 MW i zostanie ona podłączona do sieci przesyłowej 400 kV.
Jednak hiszpańska branża fotowoltaiczna coraz wyraźniej sprzeciwia się realizacji tego rodzaju ogromnych projektów PV.
Przeciwko budowie tak ogromnych elektrowni PV opowiedziało się stowarzyszenie branży solarnej ANPIER, wskazując, że zamiast promowania takich projektów Hiszpania powinna w większym stopniu wesprzeć realizację mniejszych elektrowni PV budowanych bliżej odbiorców końcowych.
ANPIER podkreśla w swoim komentarzu, że na trendzie polegającym na budowie ogromnych elektrowni PV korzystają w dużym stopniu zagraniczne fundusze inwestycyjne i że tego rodzaju projekty już teraz mocno ograniczyły możliwość przyłączania do sieci kolejnych instalacji PV.
Zamiast promowania inwestycji o mocach liczonych w setkach MW hiszpańskie stowarzyszenie branży solarnej wezwało rząd w Madrycie do przygotowania regulacji wspierających wzrost mocy w fotowoltaice poprzez budowę mniejszych parków solarnych o mocach mieszczących się w przedziale 1-10 MW.
Tymczasem w przygotowaniu w Hiszpanii jest przynajmniej jedna jeszcze większa inwestycja. Ostatnio deweloper Soto Solar zgłosił wniosek do hiszpańskich władz o objęcie unijnymi programami budowy wielkiej elektrowni PV o mocy 1 GW, która współpracowałaby z magazynem energii o mocy 80 MW oraz elektrolizerem o mocy 100 MW.
Według planów Soto Solar produkcja energii mogłaby ruszyć już w latach 2023-24, a elektrownia PV miałaby produkować w skali roku około 2 TWh energii elektrycznej
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.