Mocne wejście krajowego lidera w elektromobilności w fotowoltaikę

Mocne wejście krajowego lidera w elektromobilności w fotowoltaikę
Bartosz Kubik

Ekoenergetyka-Polska to największy w Polsce producent stacji ładowania pojazdów elektrycznych, który ma już na koncie wiele prestiżowych kontraktów na europejskim rynku elektromobilności. Teraz firma z Zielonej Góry chce stać się również jednym z największych w kraju deweloperów farm fotowoltaicznych.

W celu ekspansji na krajowym rynku fotowoltaicznym utworzona została firma Ekoenergetyka PV Sp. z o.o., na czele której stanął współtwórca sukcesu Ekoenergetyki-Polska Bartosz Kubik.

Spółka została powołana w sierpniu 2020 roku, jednak jej funkcjonowanie i plany zostały zakomunikowane dopiero teraz.

REKLAMA

– Budując naszą firmę, od samego początku myśleliśmy o szerszym kontekście jako odpowiedź na zmieniający się świat. Naszym celem jest kompleksowe podejście do rynku energii i elektromobilności. Moim działaniom zawsze przyświeca jedna zasada. Komunikuję nowe projekty tylko wtedy, kiedy jestem pewien ich realizacji i to jest odpowiedni moment – mówi Bartosz Kubik

Ekoenergetyka PV zapowiedziała realizację w ramach swoich spółek celowych 40 farm fotowoltaicznych na łączna moc około 750 MWp.

W tym celu nowo powołana spółka zabezpieczyła już grunty o powierzchni 1200 hektarów, które mają być zlokalizowane głównie na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego. Na razie dla 10 projektów złożone zostały wnioski o wydanie decyzji środowiskowych.

Największy projekt, który jest obecnie rozwijany przez firmę z Zielonej Góry, ma osiągnąć moc 70 MW. Jeśli zostanie sfinalizowany, powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.

REKLAMA

Rozwój projektów fotowoltaicznych ma koordynować Maciej Tomaszewski, który już od prawie 25 lat zajmuje się rynkiem energii.

– To skuteczny manager, który wraz z profesjonalnym zespołem od połowy 2020 roku przygotowuje nasze projekty fotowoltaiczne – informuje Bartosz Kubik.

Celem  spółki jest uruchomienie produkcji energii elektrycznej z pierwszych dziesięciu projektów wiosną 2023 roku, a realizacja wszystkich projektów w ramach pierwszego pakietu elektrowni PV ma zostać sfinalizowana do końca 2024 roku.

Jaki model sprzedaży energii przyjmie Ekoenergetyka PV? Zapytaliśmy o to przedstawicieli spółki.

Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że spółka nie chce skupiać się na jednym modelu sprzedaży energii i planuje rozwój w trzech kierunkach – udziału w systemie aukcyjnym, kontraktowania energii w ramach prywatnych umów PPA, ale także może sprzedawać energię za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii bez dodatkowych umów.

Jednocześnie Ekoenergetyka PV nie planuje sprzedaży zrealizowanych inwestycji. Katarzyna Zagórska-Rot, project manager w Ekoenergetyka PV, dodaje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl, że celem jest pozostawienie wybudowanych farm PV w portfelu własnym firmy z Zielonej Góry.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.