Fotowoltaika znowu tańsza od wiatru w Niemczech

Fotowoltaika znowu tańsza od wiatru w Niemczech
Juwi

W kolejnej niemieckiej aukcji dla fotowoltaiki skumulowana moc w złożonych ofertach wyraźnie przekroczyła moc, którą udostępniła federalna agencja Bundesnetzagentur. Inaczej było w przypadku aukcji dla farm wiatrowych na lądzie, w której znowu moce w projektach zaoferowanych przez inwestorów okazały się niższe od udostępnionych przez niemieckiego regulatora rynku energetycznego. To przełożyło się na zabezpieczenie przez inwestorów wyższych cen za energię wiatrową od cen uzyskanych w aukcji fotowoltaicznej.

Bundesnetzagentur informuje, że w najnowszej aukcji dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych, w której do podziału był wolumen 617 MW, zgłoszono 288 ofert łącznie na 1504 MW, z czego 6 wykluczono na starcie z uwagi na błędy formalne.

Finalnie wsparciem objęto 103 oferty na 620 MW, z czego 42 zostaną zrealizowane na gruntach rolnych, a 36 elektrowni PV powstanie w Bawarii, która możliwość budowy farm PV na takich gruntach traktuje najbardziej liberalnie z niemieckich landów.  

REKLAMA

Ceny energii w ofertach objętych 20-letnimi gwarancjami, sięgają od 46,9 EUR/MWh do 51,8 EUR/MWh. Średnia wyniosła 50,3 EUR/MWh.

Są to ceny niższe od cen osiągniętych w przeprowadzonej równolegle aukcji dla inwestorów przygotowujących projekty lądowych farm wiatrowych, w której do podziału był wolumen 1500 MW, a w której złożono jedynie 91 ofert na 718 MW, z czego od razu wykluczono 2 niepełne oferty, a wsparciem objęto wszystkie pozostałe – o całkowitej mocy 691 MW.

Ceny w skutecznie złożonych ofertach w aukcji wiatrowej wyniosły od 51,5 EUR/MWh do 60 EUR/MWh, czyli do maksymalnej ceny, którą mogli zgłosić inwestorzy.


O ile w Niemczech z systemu aukcyjnego mogą korzystać inwestorzy planujący większe elektrownie fotowoltaiczne, o tyle mniejsze instalacje PV o mocy do 750 kW są nadal obejmowane taryfą gwarantowaną, do której uzyskania nie jest konieczne konkurowanie w aukcji.

Z początkiem kwietnia taryfa gwarantowana dla najmniejszych instalacji o mocy do 10 kW uruchamianych na budynkach została zmniejszona z 7,92 eurocenta/kWh do 7,81 eurocenta/kWh (0,36 zł/kWh).

REKLAMA

W przedziale 10-40 kW taryfę zmniejszono z 7,7 eurocenta/kWh do 7,59 eurocenta/kWh, a w przedziale 40-100 kW – z 6,04 eurocenta/kWh do 5,95 eurocenta/kWh (0,28 zł/kWh).

Dla pozostałych, nowych systemów o mocy do 750 kW taryfa została zredukowana od 1 kwietnia z 5,44 eurocenta/kWh do 5,36 eurocenta/kWh (0,25 zł/kWh).

Więcej aukcji dla PV

Koalicjanci w niemieckim rządzie – CDU/CSU oraz SPD – uzgodnili niedawno nowe zasady aukcji, które mają odbyć się w przyszłym roku i w których będą mogli wystartować inwestorzy oferujący sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych.

O ile dotychczasowy plan zakładał objęcie wsparciem w aukcjach przeprowadzonych w 2022 r. elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,9 GW, o tyle nowe ustalenia zwiększają ten wolumen aż do 6 GW. W tym dodatkowe 2 GW ma dotyczyć aukcji dla naziemnych elektrowni PV, a 2 GW dla dachowych instalacji.

Ponadto niemieckie władze mają przeprowadzić dodatkową aukcję na 100 MW dla projektów uznawanych za innowacyjne, a więc zakładających np. połączenie instalacji fotowoltaicznych i upraw żywności w ramach agrofotowoltaiki czy budowę elektrowni PV na zbiornikach wodnych.

W całym 2020 roku niemiecki sektor fotowoltaiczny zrealizował elektrownie PV o łącznej mocy około 4,8 GW. W styczniu 2021 r. nominalna moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła o 536,3 MW, natomiast w lutym zwiększyła się o 350,71 MW. Na koniec lutego całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła do 54,3 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.