Nowy europejski producent zaprezentował pierwszy moduł fotowoltaiczny

Nowy europejski producent zaprezentował pierwszy moduł fotowoltaiczny
Meyer Burger

Szwajcarska firma Meyer Burger kończy przygotowania do uruchomienia linii produkcyjnych, na których będzie wytwarzać wysokowydajne moduły fotowoltaiczne. Teraz Szwajcarzy częściowo okryli karty, przekazując informacje na temat pierwszego modelu modułu, którego produkcja ma ruszyć wkrótce w zakładzie zlokalizowanych w Freibergu koło Drezna.

W ubiegłym roku kierownictwo firmy Meyer Burger, która wcześniej działała w branży fotowoltaicznej, zaopatrując w urządzenia producentów ogniw i modułów PV, wyznaczyło cel uruchomienia w drugim kwartale 2021 roku własnej produkcji.

Produkcja wysokowydajnych ogniw, w której Meyer Burger wykorzysta swoje najnowsze technologie, będzie prowadzona w niemieckim mieście Bitterfeld-Wolfen w pobliżu Lipska. Z kolei linie, na których Szwajcarzy będą produkować moduły, zostaną uruchomione w Freibergu koło Drezna, w halach, w których kilka lat temu produkcję prowadził wówczas największy europejski producent paneli fotowoltaicznych SolarWorld.

REKLAMA

Teraz Szwajcarzy podali informacje na temat pierwszego modułu fotowoltaicznego, który wkrótce wprowadzą na rynek.

W nowym module szwajcarska firma zapowiada wykorzystanie trzech technologii, na które posiada ochronę patentową. Wiadomo, że zostaną w nim wykorzystane ogniwa bazujące na technologiach heterojunction oraz SmartWire.

Z przekazanych informacji wiadomo, że moc podstawowej wersji modułu Meyer Burger wyniesie 400 Wp, a sprawność przetwarzania energii sięgnie 21,8 proc., co będzie jednym z lepszych wyników na rynku.

– Osiągniemy moc na poziomie 400 Wp bez zwiększania rozmiarów modułu, jak robi to nasza konkurencja. To pozwoli instalatorom najlepiej wykorzystać dachy ich klientów i pracować na modułach w rozmiarach, do których są przyzwyczajeni i przy rozsądnej wadze – zapewnia Moritz Borgmann, dyrektor zarządzający w Meyer Burger GmbH.


Meyer Burger zapowiada, że nowy moduł będzie generować do 20 proc. więcej energii w porównaniu do przeciętnych uzysków energii zapewnianych przez moduły aktualnie dostępne na rynku. Mają to zapewnić właściwości nowego modułu pozwalające na otrzymanie lepszych parametrów produkcji energii wraz z nagrzewaniem się modułu czy przy gorszym świetle.

Na nowe moduły z tradycyjną tylną stroną – w wersji Meyer Burger White i Meyer Burger Black – producent ma dawać gwarancję co najmniej 92 proc. początkowych uzysków energii po 25 latach eksploatacji, a w wersji z szybą z tyłu – Meyer Burger Glass – gwarancja ma wynosić 93 proc. po upływie 30 lat.

Wersja dwustronna modułu Meyer Burger ma charakteryzować się najlepszym na rynku współczynnikiem wykorzystania tylnej strony, tzw. bifaciality factor, na poziomie 90 proc. W efekcie moc modułu uwzględniająca aktywną tylną stronę ma sięgać 430 Wp.

Meyer Burger podkreśla, że krzem wykorzystywany do produkcji jego ogniw ma pochodzić wyłącznie z Europy i nie będzie w nich wykorzystywany ołów, dzięki czemu produkt szwajcarskiej firmy będzie zgodny z unijną dyrektywą 2011/65/UE.

Linia, na której będą wytwarzane nowe moduły, ma ruszyć pod koniec tego miesiąca. Cel firmy na ten rok to zbudowanie rocznych zdolności produkcyjnych, które w przypadku ogniw i modułów mają wynieść po 400 MW.

W przyszłym roku Meyer Burger chce już posiadać linie umożliwiające produkcję w skali roku ogniw o mocy 1,4 GW i modułów o mocy 0,8 GW. Natomiast do roku 2026 szwajcarska firma chce osiągnąć zdolności produkcyjne na poziomie 5 GW.

REKLAMA

W pierwszej kolejności szwajcarska firma chce dotrzeć ze swoimi produktami na rynek mniejszych, dachowych instalacji fotowoltaicznych w Niemczech, Szwajcarii i Austrii.

Meyer Burger zapowiada jednocześnie podjęcie działań mających skutkować wejściem na kolejne rynki, wśród których firma wymienia kraje Beneluksu, Włochy, Francję, Wielką Brytanię, kraje nordyckie, a także Polskę.

Wśród dystrybutorów, którzy będą oferować moduły szwajcarskiej firmy, są już m.in. BayWa r.e., IBC Solar, KdiSolar, Krannich Solar, Memodo, Solarmarkt, Solen Energy Europe oraz Sonepar Germany. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: