12 nowych farm fotowoltaicznych PGE

12 nowych farm fotowoltaicznych PGE
fot. Andreas Gücklhorn/Unsplash

PGE Energia Odnawialna podpisała umowy na realizację kolejnych 12 farm fotowoltaicznych w różnych miejscach Polski. Każda będzie miała 1 MW mocy zainstalowanej.

Projekty solarne spółki PGE Energia Odnawialna powstaną na Podlasiu, Mazowszu i Podkarpaciu oraz w województwach łódzkim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Łącznie będzie to 12 instalacji, które mają zostać uruchomione w pierwszym kwartale 2023 roku.

Trzy farmy fotowoltaiczne – PV Zawidów 1, PV Zawidów 2 (powiat zgorzelecki) oraz Lesko 2 (powiat leski) powstaną na terenach należących do samorządu, z kolei PV Opole będzie budowana na gruntach Elektrowni Opole.

REKLAMA

Większość z 12 instalacji, tj.: PV Prusocin (powiat mławski), PV Ulasek (powiat wyszkowski), Wola Jedlińska (powiat radomszczański), PV Przyłuski (powiat rawski), PV Markowce (powiat sanocki), PV Budzisław Nowy (powiat kolski) i PV Szewo (powiat włocławski), zlokalizowana zostanie na gruntach prywatnych wydzierżawionych przez PGE Energię Odnawialną.

260 MW w tegorocznych projektach PGE

Spółka PGE Energia Odnawialna planuje w 2022 roku uzyskać pozwolenia na budowę projektów PV o mocy około 260 MW. Wśród inwestycji fotowoltaicznych, które firma już w tym roku uruchomiła lub rozstrzygnęła na nie przetargi, największą jest instalacja składającą się z dwóch farm: PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2 o łącznej mocy 153 MW. Większa jej część (100 MW) powstanie do końca 2023 roku na terenie gminy Grębów na Podkarpaciu (powiat tarnobrzeski).

W kolejnych latach PGE Energia Odnawialna zamierza rokrocznie ogłaszać przetargi na ponad 300 MW w energetyce słonecznej. Obecnie spółka posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe i pięć farm fotowoltaicznych w Polsce. Łączna moc wszystkich obiektów wynosi 2331,25 MW.

REKLAMA

Zyskowne inwestycje w OZE

Grupa kapitałowa PGE osiągnęła dobre wyniki finansowe w pierwszym kwartale br., w czym istotny udział miał segment energetyki odnawialnej.

Firma w pierwszych trzech miesiącach roku wypracowała 2596 mln zł zysku EBITDA (wzrost o 390 mln zł r/r). W największym stopniu przyczynił się do tego segment dystrybucji (796 mln zł, 31 proc. ogólnego wyniku EBITDA), na drugim miejscu znalazł się segment obrotu (596 mln zł, 22 proc.).

Na podium wskoczył też segment energetyki odnawialnej, którego kwartalna EBITDA wzrosła do 500 mln zł (19 proc. ogólnego wyniku EBITDA). Było to aż o 307 mln zł więcej, niż wypracował segment OZE w PGE w pierwszym kwartale 2021 roku.

W całym ubiegłym roku w PGE wynik EBITDA segmentu OZE osiągnął 1 mld zł (wzrost o 70 proc. r/r).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.