Columbus z umową na projekt PV o mocy ponad 60 MW

Columbus z umową na projekt PV o mocy ponad 60 MW
Columbus Energy

Columbus Energy S.A. robi kolejny krok w kierunku budowy portfela elektrowni fotowoltaicznych, który docelowo ma osiągnąć potencjał kilku gigawatów. Krakowska firma zawarła umowę opcji zakupu projektu farmy PV o potencjalnej mocy ok. 61,95 MW.

Na podstawie umowy, o której poinformował Columbus Energy, na każde żądanie spółki złożone nie później niż do 31 grudnia 2023 r. – ale nie później niż do dnia przypadającego w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania warunków przyłączenia – sprzedający sprzeda na rzecz Columbus wolne od wszelkich obciążeń wszelkie prawa do projektu.

Columbus nie upublicznia warunków finansowych, informując jedynie, że cena nabycia projektu została ustalona „na zasadach rynkowych dla tego typu projektów”.

REKLAMA

Wiadomo, że na rozwój projektu sprzedający uzyskał od Columbusa pożyczkę w wysokości 1,85 mln zł, której spłata ma nastąpić do 31 grudnia 2021 r.

Ponadto w umowie przewidziane zostały kary dla sprzedającego za niewywiązywanie się lub naruszenie postanowień umowy, których łączna wysokość nie przekroczy 10 mln zł.


REKLAMA

Ostatnio prezes Columbusa Dawid Zieliński zapewniał, że o ile obecnie kierowana przez niego firma prowadzi budowę farm fotowoltaicznych o mocy około 60 MW, a w kolejnych kwartałach można spodziewać się dużego przyspieszenia jeśli chodzi o realizowane moce w naziemnej fotowoltaice. Skala budowy farmy PV ma być liczona w setkach MW już w ostatnich miesiącach tego roku.

Do tej pory Columbus wybudował farmy fotowoltaiczne o mocy 34 MW w projektach o jednostkowej mocy do 1 MW.

Dawid Zieliński wskazał przy tym na krótkoterminowy cel wybudowania farm fotowoltaicznych o mocy 1 GW, których wartość ma sięgać w sumie około 3 mld zł, natomiast w perspektywie kilku lat Columbus chce zbliżyć się do poziomu około 4 GW i portfela wycenianego na ok. 12 mld zł.

Większość środków na inwestycje w naziemne farmy fotowoltaiczne Columbus Energy chce pozyskać dzięki emisji tzw. zielonych obligacji.

We wrześniu 2020 r. spółka New Energy Investments z grupy Columbusa zawarła z domem maklerskim BOŚ Bank umowę programu emisji obligacji do 500 mln zł. W pierwszej emisji obligacje serii A o wartości 75 mln zł objął BOŚ.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.