Oryginalna elektrownia fotowoltaiczna powstała w Albanii

Oryginalna elektrownia fotowoltaiczna powstała w Albanii
Ocean Sun

Norweska firma Ocean Sun uruchomiła na jednym ze zbiorników wodnych w Albanii elektrownię fotowoltaiczną, która została umieszczona na pływającej platformie w kształcie koła.

Pływająca elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0,5 MW została zrealizowana przez Ocean Sun dla norweskiego koncernu energetycznego Statkraft. Instalacja już wytwarza energię, która trafia do albańskiej sieci elektroenergetycznej.

Ocean Sun do budowy tej instalacji zastosował nowatorskie platformy, niestosowane wcześniej w uruchomionych dotąd pływających elektrowniach PV. Na powierzchni 4 tys. m2 rozmieszczono w sumie 1536 modułów PV. Umieszczono je na membranie, której grubość wynosi tylko kilka milimetrów.

REKLAMA

Instalacja jest zlokalizowana na zbiorniku wodnym Banja, na którym znajduje się należąca do Statkraft elektrownia wodna o mocy 72 MW.

Na drugą połowę 2021 r. planowany jest kolejny etap, w którym pojawią się jeszcze trzy pływające platformy z panelami fotowoltaicznymi. W efekcie całkowita moc pływającej elektrowni PV wzrośnie do 2 MW.

Statkraft zapewnia, że jeśli pilotaż okaże się sukcesem, a testowana technologia pływających elektrowni fotowoltaicznych udowodni swoją konkurencyjność kosztową, wówczas będzie realizować kolejne tego rodzaju projekty na innych zbiornikach wodnych.


Aby ocenić efektywność produkcji energii na pływającej platformie umieszczonej na jeziorze Banja, w jego pobliżu wykonano gruntową instalację PV złożoną ze 160 takich samych paneli PV. Porównanie efektów pracy obu instalacji dostarczy informacji, o ile efektywniejsza jest praca modułów umieszczonych na zbiorniku wodnym – dzięki efektowi chłodzenia zapewnianemu przez wodę.

REKLAMA

W Albanii powstanie wkrótce jeszcze większa pływająca elektrownia fotowoltaiczna. Ostatnio Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał pożyczkę w wysokości 9,1 mln euro, która umożliwi albańskiemu koncernowi energetycznemu Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH) budowę pływającej elektrowni PV o mocy 12,9 MW.

Inwestycja zostanie zrealizowana na zbiorniku wodnym Vau i Dejës, położonym w północno-zachodniej Albanii, na którym inwestor eksploatuje już elektrownię wodną.  

W celu rozbudowy mocy w fotowoltaice władze Albanii przeprowadziły już dwie aukcje dla inwestorów chcących wybudować ogromne elektrownie fotowoltaiczne. W pierwszym przypadku aukcja dotyczyła budowy farmy PV o mocy 140 MW, a w drugim – o mocy 100 MW.

W pierwszej aukcji, która odbyła się w 2020 roku, zwycięską ofertę złożyła francuska firma Voltalia, oferując cenę za energię na poziomie 24,89 EUR/MWh w stosunku do ceny referencyjnej, która została ustalona na poziomie 55 EUR/MWh.

W drugiej aukcji, która została rozstrzygnięta w tym roku, zwycięzcą okazała się ponownie Voltalia, która zaoferowała tym razem cenę wynoszącą 29,89 EUR/MWh.

Póki co najważniejszym źródłem energii w Albanii pozostają elektrownie wodne, których udział w całkowitym potencjale wytwórczym albańskiej elektroenergetyki sięga aż 95 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.