Chiński producent bije trzy rekordy sprawności ogniw PV

Chiński producent bije trzy rekordy sprawności ogniw PV
Longi Solar

Longi Solar będący obecnie największym na świecie producentem paneli fotowoltaicznych odpowiedział na ostatnie osiągnięcia konkurencji w zakresie zwiększania sprawności ogniw PV.

Przed kilkoma dniami drugi największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych pod względem sprzedaży za 2020 r. – chiński Jinko Solar – poinformował o opracowaniu ogniwa fotowoltaicznego typu N z wykorzystaniem technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivating Contact), które w testach wykonanych przez chińskich naukowców osiągnęło sprawność 25,25 proc.

Taki wynik osiągnięto na ogniwie w produkcyjnych rozmiarach. Jego powierzchnia wyniosła 267,4 cm2. Jinko zapewniło w komunikacie na temat swojego osiągnięcia, że przybliża ono technologię tego rodzaju ogniw do masowego wykorzystania w przemyśle fotowoltaicznym, w którym obecnie nadal dominują ogniwa PERC (Passivated Emitter Rear Cell).

REKLAMARównież w ostatnich dniach inny chiński producent Suzhou Maxwell Technologies pochwalił się osiągnięciem sprawności wynoszącej 25,05 proc. na ogniwie wykonanym w technologii wielozłączowej (heterojunction, HJT).

Taka sprawność została potwierdzona przez niemiecki instytut ISFH na dostarczonym przez Chińczyków ogniwie o powierzchni 274,3 cm2, bazującym na płytce M6 o długości boku 166 mm. Chińska firma zapewniła, że nowe ogniwa o sprawności przekraczającej 25 proc. będzie można szybko wdrożyć do fabryk.

REKLAMA

Teraz swoimi osiągnięciami jeśli chodzi o rozwój technologii ogniw fotowoltaicznych pochwalił się największy na świecie producent modułów PV – firma Longi Solar.

Lider globalnego przemysłu PV ogłosił od razu rekordy sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną dla trzech rodzajów ogniw fotowoltaicznych.

Pierwszy z wyników podanych przez Longi Solar dotyczy ogniwa TOPCon typu N. W tym przypadku chińska firma ogłosiła osiągnięcie sprawności rzędu 25,21 proc., a więc nieznacznie gorszego od rekordowej sprawności ogniwa wykonanego w tej technologii przez Jinko Solar.

Nieco gorszą sprawność Longi Solar osiągnął na ogniwie TOPCon typu P (25,02 proc.), natomiast najlepszy z ogłoszonych wyników dotyczył ogniwa wykonanego w technologii HJT, na którym została zmierzona sprawność rzędu 25,26 proc.

Nowe osiągnięcia chińskiego producenta zostały potwierdzone w badaniach ogniw przeprowadzonych przez niemiecki instytut ISFH.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.