Tak wczorajsze zaćmienie Słońca wpłynęło na fotowoltaikę

Tak wczorajsze zaćmienie Słońca wpłynęło na fotowoltaikę
SMA

Wczoraj w godzinach południowych miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca. Wiemy już, jak przełożyło się ono na pracę zlokalizowanych w Europie elektrowni fotowoltaicznych.

Zaćmienie było odczuwalne w większym stopniu w północnej części kontynentu. Działający w Niemczech operator systemu przesyłowego TenneT przewidywał, że o ile na północy Niemiec, w regionie Hanoweru, zaćmienie w szczytowym momencie może sięgać 17 proc., o tyle w Monachium będzie to 7 proc.

Wyraźny, nagły spadek i następnie wzrost generacji z fotowoltaiki, mogący być efektem zaćmienia mającego miejsce w godzinach południowych, gdy przy niezachmurzonym czerwcowym niebie fotowoltaika pracuje na pełnych obrotach, może mieć wpływ na pracę systemów elektroenergetycznych, w których PV odgrywa coraz ważniejszą rolę.

REKLAMA

Skutki takiego zjawiska są jednak w pełni przewidywalne i operatorzy systemów elektroenergetycznych nie powinni mieć problemu z poradzeniem sobie z wahaniami generacji z PV wywołanymi zaćmieniem.

Nie inaczej było wczoraj. Wczorajsze zaćmienie nie spowodowało zagrożenia dla stabilności dostaw energii, co szybko potwierdziła Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej ENTSO-E.


Mimo spadu generacji z PV liczonego w gigawatach ENTSO-E onie odnotował wyraźnych zmian częstotliwości w europejskich sieciach i utrzymała się ona na pożądanym poziomie ok. 50 Hz

Problemów nie odnotowali też operatorzy sieci przesyłowych w Niemczech, które są zdecydowanym europejskim liderem jeśli chodzi o zainstalowaną moc fotowoltaiki.

Zaćmienie rozpoczęło się tam około 11.20 i trwało do 13.40. Największe było na północy Niemiec, gdzie sięgnęło maksymalnie 20 proc., podczas gdy w najdalej wysuniętych na Południe częściach tego kraju wyniosło jedynie 4,5 proc.

W efekcie spadek generacji z elektrowni PV sięgnął około 4 GW, podczas gdy całkowita, nominalna moc niemieckiej fotowoltaiki wynosi już około 55 GW.

Większy spadek generacji niemiecki system elektroenergetyczny odnotował podczas poprzedniego zaćmienia z 20 marca 2015 r.

REKLAMA

Chociaż skumulowana moc niemieckich elektrowni PV wynosiła wtedy jeszcze 40 GW, to spadek generacji wywołany występującym wówczas znacznie większym zaćmieniem sięgnął nawet 17 GW.

Komunikatu na temat prognozy wpływu zaćmienia na nasz system nie wydały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, jednak dzięki danym udostępnianym przez PSE można sprawdzić, jak polska fotowoltaika pracowała wczoraj w porównaniu choćby do generacji z dnia wcześniejszego.

Nominalna zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce powinna wynosić obecnie już około 5 GW. Tymczasem w czasie wczorajszego zaćmienia w godzinie 11-12 nasze elektrownie PV wytworzyły wprowadzoną do sieci energię w ilości około 2,86 GWh. Przedwczoraj w tej samej godzinie PSE odnotowały produkcję z fotowoltaiki wynoszącą ok. 3,1 GWh. W kolejnej godzinie krajowe elektrownie PV wprowadziły wczoraj do sieci ok. 2,82 GWh energii w stosunku do przedwczorajszego wyniku na poziomie 3,05 GWh.

Kolejne zaćmienie Słońca powinno być obserwowane w naszej części Europy w dniu 25 października 2022 roku i jego skala ma być podobna do zaćmienia z 2015 r.

Większe zaćmienie ma nastąpić 29 marca 2025 roku i wówczas jego wpływ na systemy elektroenergetyczne powinien być wyraźniejszy – także biorąc pod uwagę wzrost zainstalowanych mocy w fotowoltaice, który powinien nastąpić do tego czasu.

Aktualizacja 11.06.2021 godz. 13.30

Dzisiaj PSE zaprezentowały wykres pokazujący wpływ zaćmienia na pracę krajowej fotowoltaiki. Wyglądał on następująco w porównaniu do generacji z wcześniejszego dnia.

Wpływ zaćmienia Słońca na pracę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce w dniu 10 czerwca 2021 r. Źródło: PSE. 

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.