Koszt inwestycji w farmy fotowoltaiczne spadł do niemal 500 euro za kWp

Koszt inwestycji w farmy fotowoltaiczne spadł do niemal 500 euro za kWp
Iberdrola

Z analizy wykonanej przez instytut Fraunhofer ISE wynika, że gruntowe farmy fotowoltaiczne stały się najtańszym źródłem energii, wyprzedzając inne źródła odnawialne i konwencjonalne, w tym uważaną dotychczas za najtańszą lądową energetykę wiatrową.

Instytut Fraunhofer ISE opublikował nową analizę na temat kosztów poszczególnych technologii wytwarzania energii elektrycznej w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity), w którym zestawiane są wszystkie koszty inwestycyjne i operacyjne z ilością energii, którą w całym cyklu funkcjonowania jest w stanie wytworzyć dana elektrownia.

Z badania wykonanego przez niemieckich ekspertów wynika, że obecnie najtańszym źródłem energii stały się naziemne elektrownie fotowoltaiczne, a ich konkurencyjność zostaje utrzymana na wysokim poziomie nawet wraz z inwestycją w magazyn energii, który pozwala stabilizować wolumeny energii wprowadzanej do sieci z PV.

REKLAMA

Koszty energii ze wszystkich typów instalacji fotowoltaicznych, od największych gruntowych farm PV po najmniejsze systemy montowane na dachach, według Fraunhofer ISE wynoszą obecnie w Niemczech od około 3,12 eurocenta do 11,01 eurocenta/kWh, na co wpływ mają nie tylko koszty inwestycyjne i operacyjne, ale wzięte pod uwagę zostało również nasłonecznienie występujące w poszczególnych częściach Niemiec, przekładające się na konkretne uzyski energii.

Koszt inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne ma wynosić w Niemczech obecnie od zaledwie 530 euro do 1600 euro/kWp w przypadku najmniejszych instalacji dachowych.


W najnowszym badaniu Fraunhofer ISE uwzględnił również koszty inwestycji w fotowoltaikę wraz z magazynem energii, wskazując, że jest to coraz bardziej liczący się segment rynku.

LCOE przy tego rodzaju inwestycjach został oszacowany na 5,24 – 19,72 eurocentów/kWh, przy czym eksperci niemieckiego instytutu podkreślają, że tak duży przedział wynika z różnic w kosztach technologii magazynowania energii.

Koszty produkcji energii z lądowych farm wiatrowych mają wynosić obecnie od 3,94 do 8,29 eurocentów/kWh, natomiast nadal znacznie droższa jest energia z farm wiatrowych budowanych na morzu, w przypadku których według Fraunhofer ISE osiągany jest obecnie koszt produkcji energii wynoszący 7,23-2,13 eurocentów/kWh. 

Eksperci instytutu podkreślają, że taki koszt jest notowany mimo wyraźnego wzrostu sprawności tej technologii, która obecnie ma umożliwiać produkcję energii do 4,5 tys. godzin rocznie. Wyższe LCOE energii z offshore wynika z wyższych kosztów instalacji, serwisowania i finansowania, wynoszących obecnie około 3000-4000 euro/kW.

Jak wygląda sytuacja w przypadku kosztów energii z nowych elektrowni konwencjonalnych? Eksperci Fraunhofer ISE podkreślają tutaj, że z powodu rosnących cen uprawnień do emisji CO2 nie spadną one już poniżej 7,5 eurocenta/kWh.  

REKLAMA

Niemieccy eksperci wskazują, że spadający CAPEX inwestycji w elektrownie i fotowoltaiczne sprawił, że koszty energii z tych technologii obecnie zrównały się w Niemczech z kosztami energii generowanej nawet przez istniejące elektrownie konwencjonalne.

W kolejnych latach OZE mają zyskiwać coraz większą przewagę kosztową nad konwencjonalnymi elektrowniami.

Według analiz niemieckiego instytutu, do 2024 roku LCOE dla wszystkich rodzajów instalacji fotowoltaicznych, w tym najmniejszych systemów montowanych na dachach, spadnie poniżej 10 eurocentów/kWh.  

Natomiast w roku 2040 koszt produkcji energii z dachowej fotowoltaiki spadnie do 3,58-6,77 eurocentów/kWh, a w przypadku gruntowych farm PV ma to być 1,92-3,51 eurocentów/kWh.

Eksperci Fraunhofer ISE oceniają, że za 20 lat przeciętny koszt inwestycyjny w przypadku małych dachowych instalacji PV będzie wynosić około 615-985 euro/kW, a dla naziemnych elektrowni PV powinien spaść poniżej 350 euro/kW.

Powyższe wyliczenia nie uwzględniają bateryjnych magazynów energii, które powinny stawać się niezbędnym komponentem inwestycji w PV. Fraunhofer ISE ocenia, że w przypadku systemów solar+storage koszt produkcji energii spadnie poniżej kosztu wytwarzania energii z elektrowni gazowych do roku 2030, natomiast dziesięć lat później nawet w przypadku najmniejszych instalacji PV z bateriami LCOE ma wynosić już tylko 5-12 eurocentów/kWh.

– Energetyka wiatrowa i fotowoltaiczna ma już obecnie znacznie niższy koszt LCOE niż konwencjonalne elektrownie, których konkurencyjność będzie się jeszcze pogarszać z powodu wzrostu kosztów emisji CO2 – zapewnia dr Christoph Kost z Fraunhofer ISE.

 

Średni koszt produkcji energii LCOE w eurocentach/kWh w 2021 roku. Źródło: Fraunhofer ISE.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.