Fiasko Polenergii w aukcji OZE

Fiasko Polenergii w aukcji OZE
Polenergia

Jeden z największych deweloperów na rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce zaoferował zbyt wysokie ceny za energię w ostatnich aukcjach wiatrowych i fotowoltaicznych. W efekcie nie uzyskał dla zgłoszonych projektów gwarancji rozliczenia ujemnego salda. Ubiegłoroczne aukcje wygrały wszystkie projekty Polenergii.

Polenergia poinformowała o efektach udziału w „dużej” aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w dniu 8 czerwca.

Do aukcji oznaczonej jako AZ/7/2021 przystąpiło 88 wytwórców, którzy złożyli łącznie 111 ofert. Wygrało 91 ofert. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła odpowiednio 179 zł/MWh w przypadku lądowych farm wiatrowych oraz 209 zł/MWh w przypadku elektrowni PV. Maksymalna cena w ofercie zakwalifikowanej do wsparcia wyniosła 242,98 zł/MWh. 

REKLAMA

W ramach tego koszyka na zakup 38,7 TWh energii przeznaczono ponad 10,7 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia aukcji sprzedano blisko 24,7 TWh energii elektrycznej (64 proc. ilości energii przeznaczonej do sprzedaży) zaoferowanej przez 72 wytwórców, o łącznej wartości niespełna 5,7 mld zł (53 proc. wartości energii przeznaczonej do sprzedaży). 
Wśród wygranych zabrakło tym razem spółek Polenergii – mimo, że wzięły w niej udział trzy spółki celowe tego inwestora, w tym jedna rozwijająca projekt fotowoltaiczny, a dwie – projekty wiatrowe.

Spółka Polenergia Obrót 2 sp. z o.o. zaoferowała sprzedaż energii z projektu farmy fotowoltaicznej Strzelino o łącznej mocy 45,15 MW.

Spółka Farma Wiatrowa Grabowo sp. z o.o. zgłosiła projekt farmy wiatrowej o mocy 37,4 MW, z kolei spółka Polenergia Farma Wiatrowa Olbrachcice sp. z o.o. nie zapewniła sobie gwarancji rozliczeń w systemie aukcyjnym dla zgłoszonego projektu farmy wiatrowej Świebodzin o łącznej mocy 10,5 MW.

REKLAMA

Inne efekty dla Polenergii miały aukcje przeprowadzone przez Urząd Regulacji Energetyki w ubiegłym rok.

Wówczas 15-letnie wsparcie w systemie aukcyjnym otrzymała farma wiatrowa Piekło o mocy 13 MW z roczną produkcją energii szacowaną na ok. 40 GWh, która będzie zlokalizowana na terenie gmin Międzychód i Kwilcz, a także trzy projekty zakładające budowę 29 instalacji PV o łącznej mocy 29 MW, które w skali roku mają wytwarzać w sumie ok. 32 GWh energii elektrycznej.

Fotowoltaicznym zagłębiem Polenergii staje się położona w woj. lubuskim gmina Sulechów. To tam w 2019 roku spółka uruchomiła swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną Sulechów I złożoną z 8 projektów o łącznej mocy 8 MWp.

Teraz na terenie tej gminy powstaną kolejne dwa projekty Sulechów II oraz Sulechów III, składające się z 22 instalacji PV o łącznej mocy 22 MWp. Trzeci projekt przygotowywany do realizacji to farma fotowoltaiczna Buk I położona na terenie gminy Buk. Składać się będzie z 7 instalacji PV o mocy 7 MWp.

Harmonogram realizacji projektu Sulechów II przewiduje oddanie go do użytku w czwartym kwartale 2021 roku. Projekty Sulechów III oraz Buk I mają zostać ukończone w pierwszym kwartale 2022 roku

Polenergia jest ponadto w trakcie budowy trzech farm wiatrowych, które wygrały aukcję przeprowadzoną w 2019 roku.

Największy z nich i zarazem jeden z największych w Polsce to projekt farmy wiatrowej Dębsk o mocy 121 MW, którego ukończenie planowane jest w połowie 2022 roku. W pierwszej połowie tego roku ukończona ma być już budowa farmy wiatrowej Szymankowo o mocy 38 MW, natomiast farma wiatrowa Kostomłoty o mocy 27 MW zostanie oddana do użytkowania w III kwartale 2022 roku. Dla tych projektów Polenergia zaoferowała w aukcji część całkowitego, prognozowanego uzysku energii, zakładając sprzedaż pozostałej energii na warunkach rynkowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.