Canadian Solar i Q Cells oskarżeni o nielegalne wykorzystanie patentów

Canadian Solar i Q Cells oskarżeni o nielegalne wykorzystanie patentów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Amerykańskie władze rozpatrzą pozew, w którym oskarżeni o nielegalne wykorzystanie opatentowanych technologii zostali trzej producenci ogniw i paneli fotowoltaicznych. To już kolejna sprawa związana z możliwym naruszeniem ochrony patentowej w globalnym przemyśle PV.

Amerykańska firma Advanced Silicon Group Technologies, która opracowała technologię umożliwiającą zwiększenie sprawności ogniw fotowoltaicznych za pomocą nanostruktur, oskarżyła trzy firmy z branży fotowoltaicznej o nielegalne wykorzystanie jej patentów.

Sprawa została skierowana do federalnej komisji handlu (International Trade Commission), a oskarżone o niezgodne z prawem wykorzystanie technologii amerykańskiej firmy zostały firmy Canadian Solar, Hanwha Q Cells oraz Boviet Solar.

REKLAMA

Celem pozwu jest zablokowanie importu do Stanów Zjednoczonych produktów tych firm, które są wytwarzane w Azji.

Dwie pierwsze firmy należą do ścisłej czołówki największych na świecie producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych.

W przypadku Canadian Solar to kolejne oskarżenie o nielegalne stosowanie technologii opracowanych przez inne firmy.

We wrześniu ubiegłego roku Maxeon Solar Technologies (wcześniej Sunpower) skierował pozew do sądu w Japonii, w którym oskarżył chińskiego producenta o bezprawne wykorzystanie przez japoński oddział Canadian Solar autorskich rozwiązań jeśli chodzi o łączenie ogniw wykonanych w technologii shingled, które zaczęły być stosowane przez większość czołowych producentów paneli fotowoltaicznych.

Rozwiązania, które według Maxeon miały zostać wykorzystane bezprawnie w modułach marki Canadian Solar, zostały pierwotnie opracowane przez kalifornijski startup Cogenra Solar, który został przejęty w 2015 roku przez SunPower.



REKLAMA

Po wydzieleniu z SunPower Maxeon miał zachować prawa do technologii stosowanych wcześniej w modułach fotowoltaicznych marki SunPower i obecnie moduły serii Performance, w których wykorzystywana jest technologia shingled, mają być produkowane przez Maxeon w zakładzie mieszczącym się w chińskiej prowincji Jiangsu.

Wcześniej pozew przeciwko Canadian Solar do ITC – również w sprawie potencjalnego naruszenia patentów związanych z technologią shingled – skierowała kalifornijska firma Solaria.

Solaria zapewniała, że zastosowane jej zdaniem bezprawnie rozwiązania w modułach Canadian Solar zostały opracowane przez nią już w 2014 roku i miały być przedmiotem oceny ekspertów Canadian pod kątem ewentualnego zakupu licencji.

Kalifornijska firma miała przedstawić chińskiemu producentowi szczegóły swoich rozwiązań pod rygorem klauzuli NDA. Ostatecznie nie doszło do sprzedaży licencji, a mimo to rozwiązania opracowane przez amerykańską firmę miały później znaleźć się w modułach Canadian Solar serii HiDM.

Hanwha Q Cells jest również uwikłana w spory związane z nielegalnym wykorzystaniem opatentowanych technologii wykorzystywanych do produkcji ogniw PV – ale jako strona skarżąca.

Koreański producent złożył w 2019 roku pozwy w sądach w USA, Niemczech i Chinach, w których oskarżył czołowych producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych – w tym Longi Solar i JinkoSolar – o nielegalne wykorzystywanie przez te firmy opatentowanych technologii związanych z produkcją dominujących na rynku ogniw PERC.

O ile w USA na razie Hanwha Q Cells nie odniosła w tym obszarze sukcesu – ostatnio amerykański urząd patentowy uznał jej roszczenia za bezpodstawne – to sąd w Niemczech wydał werdykt potwierdzający stanowisko koreańskiej firmy, a podobną decyzję podjął także chiński urząd patentowy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.