Fotowoltaika a pożary: jak to naprawdę wygląda?

Fotowoltaika a pożary: jak to naprawdę wygląda?
Stilo Energy

Wokół rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce powstało wiele mitów. Jednym z nich są pożary w domach jednorodzinnych, w których na dachu lub podwórku zainstalowano fotowoltaikę. Ile tak naprawdę jest pożarów fotowoltaiki w Polsce i jaka jest ich przyczyna? Okazuje się, że problem jest marginalny, ale mimo wszystko tego zagrożenia nie można lekceważyć.

Pożary instalacji fotowoltaicznych w Polsce – statystyki

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Polsce tylko w 2019 roku zostało zgłoszonych ponad 153 000 pożarów. Tylko ułamek promila z nich to pożary wywołane zwarciem w instalacji fotowoltaicznej. Podobnie jak w całej Europie. Nie odbiegamy tutaj znacząco od średniej. A i tego można uniknąć. Czy panele fotowoltaiczne znacząco zwiększają ryzyko pożaru w Twoim domu? Odpowiedź brzmi: nie.

Fotowoltaika a pożary w Niemczech i Wielkiej Brytanii

A może na innych rynkach, gdzie fotowoltaika jest bardziej popularna, pożarów spowodowanych przez instalacje PV jest więcej? Nic z tego. W 2015 roku w Niemczech badacze TÜV Rheinland i Instytutu Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera przygotowali rzetelny raport, badając około 1,3 mln domów jednorodzinnych z fotowoltaiką. Pożary fotowoltaiki wystąpiły tylko w 210 przypadkach. 0,016% szans? Czyli to prawie niemożliwe.

REKLAMA

W Wielkiej Brytanii statystyki pożarów fotowoltaiki są jeszcze lepsze. Na milion domów w ciągu 7 lat odnotowano tam 58 pożarów budynków z instalacją fotowoltaiczną. 0,0058% ze wszystkich przypadków. Prosumenci mogą spać spokojnie.

Eksperci z serwisu gramwzielone.pl wskazują, że pożary fotowoltaiki są w Polsce rzadkością. W Niemczech i Wielkiej Brytanii podobnie. A jednak się zdarzają. Co lub kto je powoduje?

Dlaczego pożary fotowoltaiki w ogóle się zdarzają?

56% pożarów jest wywołana przez czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu – np. burze i wyładowania atmosferyczne. Żywiołów nie powstrzymamy.

Druga, mniejsza część to błędy ludzkie i awarie komponentów, które można łatwo wyeliminować i zmniejszyć ryzyko pożaru. Według wspomnianych już badań z 2015 roku pożary są powodowane przez błędy w montażu (18%), awarie urządzeń (17%) i błędy w projekcie (9%).

REKLAMA

Jak obniżyć ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej?

Duży wpływ na to ma wysokie napięcie w instalacji fotowoltaicznej, dlatego coraz więcej firm fotowoltaicznych wykorzystuje mikroinwertery z 16 razy niższym napięciem zamiast inwerterów stringowych. Liderem w montażu fotowoltaiki z mikroinwerterami w Polsce jest Stilo Energy – firma uruchamia ponad 500 takich instalacji miesięcznie.

Cena instalacji fotowoltaicznej ma znaczenie

Oprócz napięcia wiele zależy od jakości instalacji. Usilne szukanie oszczędności, zakup tańszych części lub wybór najtańszego dostawcy w przypadku fotowoltaiki może wrócić rykoszetem w postaci wyższych kosztów serwisu i częstszych awarii słabych komponentów. Instalacja fotowoltaiczna “po kosztach”? Lepiej nie ryzykować.

Co powoduje pożary fotowoltaiki?

Oprócz czynników zewnętrznych oto 5 kluczowych powodów, przez które może dojść do pożaru instalacji fotowoltaicznej:

  1. Błędy w projekcie instalacji fotowoltaicznej (np. źle dobrane złączki i okablowanie)
  2. Niedociągnięcia montażowe (np. wtyczki, kable i szybkozłączki – źle podłączone lub złej jakości)
  3. Brak doświadczenia i szkoleń monterów fotowoltaiki (np. fotowoltaika DIY)
  4. Awarie elementów instalacji (np. inwerterów lub przegrzewających się paneli fotowoltaicznych)
  5. Brak regularnego serwisu i okresowych pomiarów (np. mierzenia rezystancji instalacji lub badania kamerą termowizyjną)

Pożary fotowoltaiki – jak zapobiegać?

Przede wszystkim zrezygnować z samodzielnego montażu fotowoltaiki. Dokładnie sprawdzić opinie o dostawcy fotowoltaiki oraz jego doświadczenie i uprawnienia. Nie wybierać “pierwszej z brzegu” firmy fotowoltaicznej. Co jeszcze?

Dokładnie zweryfikuj projekt instalacji fotowoltaicznej, który otrzymasz przed podpisaniem umowy z firmą fotowoltaiczną. Sprawdź, na jakie wsparcie serwisowe możesz liczyć w ramach gwarancji – regularnie prowadzone przeglądy instalacji elektrycznej minimalizują prawdopodobieństwo pożaru. Wybierz instalację fotowoltaiczną z mikroinwerterami i obniż napięcie do niezbędnego minimum. Znajdziesz je m.in. w ofercie Stilo Energy.

Co ciekawe, instalacje wykorzystujące mikroinwertery były polecane przez straż pożarną jako najbezpieczniejsze rozwiązanie już w 2017 roku!

Mimo wszystko warto również zastanowić się nad ubezpieczeniem instalacji fotowoltaicznej – wiele firm oferuje tego typu ubezpieczenia.

Fotowoltaika a pożary: fakty i mity

Wniosek? Pożary fotowoltaiki to promil wszystkich pożarów w Polsce i innych krajach Europy. Jeśli do tego przy wyborze dostawcy instalacji fotowoltaicznych wykorzystasz powyższe wskazówki, zminimalizujesz ewentualne zagrożenie prawie do zera. Nie przejmuj się mitami – uwierz w twarde fakty i przekonaj się, że fotowoltaika to coś dla Ciebie i Twojej rodziny!

artykuł sponsorowany