Panel fotowoltaiczny, który można od razu wpiąć do gniazdka

Panel fotowoltaiczny, który można od razu wpiąć do gniazdka
Supersola

Holenderski start-up Supersola opracował panel fotowoltaiczny typu plug-and-play, który można wpiąć bezpośrednio do domowego gniazdka, od razu konsumując wytwarzaną na miejscu energię. Koszt takiej instalacji zaczyna się od niecałych 700 euro.

Jak twierdzą twórcy panelu fotowoltaicznego działającego na zasadzie plug-and-play, jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą kupować od razu dużej i często kosztownej instalacji fotowoltaicznej, a chcą częściowo uniezależnić się od energii z sieci.

Jak czytamy na stronie firmy z holenderskiej Hagi, Supersola to projekt, który wychodzi naprzeciw osobom świadomym tego, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii to przyszłość, jednakże w tym momencie nie dysponują odpowiednimi funduszami na zakup większej przydomowej instalacji fotowoltaicznej.

REKLAMA

Celem Holendrów jest pokonanie tej bariery i dostarczenie klientom produktu, który będą mogli kupić za niewielką cenę, stając się prosumentem.

Na rozwiązanie opracowane przez Supersola składa się moduł fotowoltaiczny o mocy nominalnej 315 W, który jest wyposażony w mikroinwerter.

Jak czytamy w PV Magazine, moduł składa się z monokrystalicznych ogniw z połowicznym cięciem chińskiego producenta Phono Solar. Rama urządzenia została opracowana przez holenderską firmę. Niektóre elementy systemu są produkowane w Chinach, zaś pozostałe w USA, natomiast proces składania modułu odbywa się w Holandii.

Wymiary panelu fotowoltaicznego wynoszą 1,73 x 1,12 m. Znamionowy prąd modułu ma wynosić 1,3 ampera, a napięcie znamionowe wynosi 230V. Sprawność pojedynczego modułu ma sięgać 18 proc.
Oprócz samego modułu w skład zestawu wchodzą 4 zbiorniki balastowe, które można napełnić wodą dla dociążenia systemu. Masa zestawu przed napełnieniem zbiorników wynosi 42,5 kg, natomiast po napełnieniu 4 zbiorników o pojemności 13 litrów każdy waga całego systemu zwiększa się do 94,5 kg.

Jak zaznacza producent, opracowany przez niego system można zastosować dla każdego dachu płaskiego. W przypadku przeprowadzki można po prostu opróżnić zbiorniki na wodę, złożyć urządzenie i zabrać je w nowe miejsce.

Uruchomienie produkcji energii nie wymaga zaangażowania doświadczonego instalatora, a więc pozwala generować kolejne oszczędności. Wystarczy rozłożyć i podłączyć moduł do uziemionego gniazdka. Jeżeli energia nie jest wykorzystywana przez użytkownika na bieżąco, wówczas jest przekazywana do sieci.

Producent przewidział możliwość połączenia ze sobą maksymalnie 3 modułów, a przy zamówieniu więcej niż jednej sztuki dołącza specjalny przewód umożliwiający ten zabieg. Produkt jest objęty 15-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją na określony uzysk energii, jednakże na stronie producenta brakuje informacji, jaka jest gwarantowana wydajność w 25. roku eksploatacji.

Jak wylicza producent, pojedynczy moduł Supersola będzie mógł dostarczyć w ciągu roku około 370 kWh energii, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię sprzętów AGD w małym gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Oczywiście po zakupie i zainstalowaniu większej ilości urządzeń klienci mogą zwiększyć udział zielonej energii we własnym zużyciu.

Cena pojedynczego modułu na ten moment została ustalona na 699 euro. Producent spodziewa się dużego zainteresowania swoim pomysłem i jak czytamy w PV Magazine, jest w trakcie skalowania procesu produkcyjnego, aby niebawem osiągnąć zdolności produkcji na poziomie 100 modułów tygodniowo.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: