ZE PAK chce zbudować elektrownię fotowoltaiczną za 500 mln zł

ZE PAK chce zbudować elektrownię fotowoltaiczną za 500 mln zł
Piotr Woźny

W wielkopolskiej gminie Brudzew dobiega końca budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW. Po uruchomieniu produkcji energii będzie to największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Grupa energetyczna ZE PAK, która realizuję tę inwestycję, szykuje już jednak jeszcze większy projekt.

Przed tygodniem ZE PAK informował, że na farmie fotowoltaicznej o docelowej mocy 70 MW, która powstaje w gminie Brudzew na terenach zdegradowanych w wyniku działalności kopalni odkrywkowej zakończył się montaż wszystkich 155 tys. modułów fotowoltaicznych. Wykonawca tej inwestycji – związane z holdingiem biznesowym Zygmunta Solorza spółki eSoleo i PAK Serwis – potrzebowały na to niecałe 180 dni.

Farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew ma być w pełni operacyjna jeszcze w tym roku i ma produkować rocznie ok. 68 GWh energii elektrycznej, którą w całości kupi na podstawie zawartej na 15 lat umowy PPA grupa Polkomtel.  

REKLAMA

Łączna szacowana suma przychodów ze sprzedaży energii w tym okresie ma wynieść około 300 mln zł.Na różnych etapach przygotowań w naszym kraju są jednak jeszcze większe elektrownie PV. Jedną z nich chce zrealizować również ZE PAK, który poinformował właśnie o korzystnych dla siebie rozstrzygnięciach w zakresie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w sąsiadującej z gminą Brudzew gminie Przykona.  

REKLAMA

Przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego w zakresie dotyczącym gruntów należących do ZE PAK zakłada przeznaczenie ich pod budowę elektrowni fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Jak szacuje ZE PAK, dostępny obszar pozwala na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy około 180-200 MWp.

Farma fotowoltaiczna w gminie Przykona ma zostać zrealizowana – podobnie jak projekt w gminie Brudzew – również na terenach zdegradowanych przez działalność kopalni odkrywkowej.

Na podstawie doświadczeń z realizacji projektu Brudzew grupa energetyczna kierowana przez Piotra Woźnego szacuje okres budowy farmy fotowoltaicznej Przykona na około 15 miesięcy, licząc od uzyskania kompletu zgód formalno-prawnych, natomiast nakłady inwestycyjne dotyczące tego projektu mają sięgnąć około 500 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.