Politechnika Częstochowska zbada wpływ zanieczyszczeń na pracę paneli PV

Politechnika Częstochowska zbada wpływ zanieczyszczeń na pracę paneli PV
Conergy

Politechnika Częstochowska wraz z częstochowską spółką Lighthief, specjalizującą się w recyklingu paneli fotowoltaicznych, serwisowaniu i myciu farm fotowoltaicznych oraz reprezentacji producentów i dystrybutorów paneli w BDO, rozpoczęła badania nad wpływem zanieczyszczeń osadzających się na instalacjach fotowoltaicznych na ich funkcjonowanie i uzysk energii. 

Jak zapewnia prezes spółki Lighthief Marko Hernaiz, nikt nie prowadził w Polsce jeszcze badań na taką skalę. – Zainteresowanie firm – operatorów farm – wejściem w ten projekt trochę nas zaskoczyło – komentuje.

Celem badań nad zabrudzeniami instalacji fotowoltaicznych jest analiza relacji ich efektywności z poziomem zabrudzenia powierzchni modułów.

REKLAMA

Badamy to, co interesuje wszystkich inwestorów – jak często i czym należy myć instalacje, by nie tracić pieniędzy i energii przez zaburzenia w produkcji prądu wynikające z zabrudzeń – mówi prezes Lighthief.

Drugim aspektem, który będzie badany, to wpływ podwyższonej temperatury na pracę większych instalacji fotowoltaicznych oraz możliwość obniżenia temperatury poprzez nasadzenia roślinne, chłodzenie powietrzem i wodą lub inne metody hybrydowe.

 

REKLAMA


 

Zgłaszają się właściciele instalacji i farm z różnych i bardzo ciekawych środowiskowo obszarów w Polsce. To instalacje w kopalniach, na fermach drobiu, blisko terenów rolniczych i nadmorskich. Odzew z branży OZE jest bardzo duży i pozytywny, co potwierdza nasze wstępne założenia, że należy iść tą drogą. Projekt jest oczywiście rozwojowy i opiera się na pragnieniu jak najlepszego wykorzystania dostępnych zasobów, w duchu zrównoważonego rozwoju i rozsądnego korzystania ze środowiska naturalnego – dodaje prezes spółki Lighthief.

Ze strony Politechniki Częstochowskiej projekt nadzorować będą dr hab. inż. Adam Jakubas, dr hab. inż. Marek Lis, dr inż. Andrzej Jąderko, a także dr hab. inż. Beata Jabłońska.

Częstochowska uczelnia i Ligthief planują również wybudowanie wspólnej testowej instalacji fotowoltaicznej oraz dalsze badania związane z recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Cały projekt wspiera Urząd Miasta Częstochowa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.