Onde chce wydać 50 mln zł na przejęcia projektów OZE

Onde chce wydać 50 mln zł na przejęcia projektów OZE
Onde

Działająca wcześniej na rynku odnawialnych źródeł energii jako generalny wykonawca spółka Onde w tym roku rozpoczęła kompletowanie własnego portfela projektów OZE. Budowa pierwszych, ogromnych elektrowni fotowoltaicznych, dla których Onde zabezpieczyło gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym, ruszy jeszcze w 2021 r. W najbliższych miesiącach Onde chce wydać na zakup kolejnych projektów w sumie około 50 mln zł.

Skupiająca się na działalności na rynku energetyki odnawialnej spółka Onde (wcześniej PBDI) staje się coraz ważniejszym komponentem biznesu grupy Erbud.

W pierwszej połowie tego roku Erbud wypracował przychody na poziomie 1,29 mld zł, co oznacza wzrost o około 0,21 mld zł w porównaniu z przychodami z analogicznego okresu zeszłego roku.

REKLAMA

W tym przychody wypracowane przez segment OZE za pierwszą połowę tego roku wyniosły 488,6 mln zł i były aż 3,5 razy wyższe od wypracowanych w analogicznym okresie zeszłego roku.

Tym samym OZE stało się najważniejszym segmentem biznesowym Erbudu oprócz budownictwa kubaturowego realizowanego w kraju. Oba segmenty miały w pierwszej połowie tego roku po 38 proc. udziału w ogólnych przychodach grupy.


Odpowiedzialna za segment OZE w grupie Erbud spółka Onde – funkcjonująca wcześniej pod nazwą PBDI – w lipcu br. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. W procesie IPO pozyskano od inwestorów 445 mln zł.

Obecnie Onde posiada zabezpieczony portfel kontraktów o wartości 913 mln zł. Spółka w tym roku zaczęła działać na rynku OZE już nie tylko jako generalny wykonawca, ale także jako deweloper projektów fotowoltaicznych i wiatrowych.

REKLAMA

Obecnie portfel projektów OZE w spółce liczy 485 MW i w zdecydowanej większości bazuje na projektach PV. Tylko 35 MW to projekty wiatrowe z zabezpieczonymi pozwoleniami na budowę przed wejściem w życie tzw. zasady 10H, która wstrzymała rozwój nowych projektów wiatrowych, dla których nie uzyskano pozwoleń na budowę do 2016 r.

Na portfel projektów OZE, który posiada Onde, składają się projekty o mocy 220 MW z zabezpieczonymi prawami do terenu, projekty o mocy 83 MW posiadają warunki przyłączeniowe lub są na etapie ich przyznawania, projekty o mocy 50 MW posiadają projekty budowlane i pozwolenia na budowę, natomiast projekty o mocy 132 MW posiadają zabezpieczone gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym lub mają być realizowane na podstawie komercyjnych umów PPA.

Ta ostatnia grupa projektów jest realizowana przez Onde we współpracy z partnerem w ramach joint venture 50/50.

Pierwsze z tych projektów mają wejść w etap budowy jeszcze w tym roku.

W tym planowane jest rozpoczęcie budowy dwóch ogromnych elektrowni fotowoltaicznych o mocy 80 MW i 35 MW, dla których zabezpieczono wsparcie w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu br.

Podczas dzisiejszej prezentacji wyników finansowych za pierwszą połowę 2021 r. Onde zapowiedziało jednocześnie rozbudowę portfela OZE. Jeszcze w tym roku spółka chce wydać na zakup kolejnych projektów w sumie 50 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.