Q Cells stawia na ogniwa TOPCon i perowskity

Q Cells stawia na ogniwa TOPCon i perowskity
Q Cells

Koreański producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Hanwha Q Cells zapowiedział zainwestowanie ponad 1 mld dolarów w budowę linii, na których będą produkowane m.in. wysokowydajne ogniwa typu TOPCon. W planach jest także produkcja ogniw perowskitowych.

Według informacji podanych przez PV Magazine, Q Cells chce zainwestować kwotę 1,5 biliona KRW, czyli niemal 1,28 mld dolarów w zwiększenie swojej mocy produkcyjnej oraz rozbudowę  zaplecza badawczo-rozwojowego na terenie Korei Południowej. Producent ma zamiar do 2025 roku osiągnąć zdolność produkcyjną na terenie Korei na poziomie 7,6 GW w skali roku.

W ramach inwestycji w nowe moce produkcyjne Q Cells zamierza rozwinąć linie produkcyjne dla ogniw perowskitowych oraz dla ogniw bazujących na technologii TOPCon. Na temat obydwu technologii na rynku PV pojawia się ostatnio coraz więcej informacji. 

REKLAMA

Wśród głównych zalet technologii TOPCon wymienia się między innymi zwiększoną sprawność i mniejszą podatność na degradację. O ile ogniwa TOPCon mogą zastąpić dominującą w przemyśle fotowoltaicznym technologię PERC w tradycyjnych modułach wykonanych z krzemu krystalicznego, co powinno skutkować podniesieniem sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię, o tyle perowskity mogą znaleźć zastosowanie w elastycznych, ultralekkich panelach wykonanych poprzez nadruk na folii.

Q Cells zapowiedział wejście w produkcję paneli perowskitowych już w 2019 roku. Prace nad perowskitami miał podjąć zespół naukowców tej firmy w centrum badawczym w koreańskiej „dolinie krzemowej” w kompleksie przemysłowym w Pangyo.

Wcześnie w tym roku chiński producent Wuxi Utmost Light Technology Co Ltd (UtmoLight) podał informację, że opracował moduł fotowoltaiczny, wykonany wyłącznie z warstwy perowskitowej, który charakteryzował się sprawnością na poziomie 20,5 proc. Chiński producent zamierza uruchomić sprzedaż pierwszych modułów opartych o technologię perowskitów na początku 2022 roku.

Niedawno opracowanie wysokowydajnego ogniwa z wykorzystaniem perowskitów zapowiedział obecnie drugi największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, którego produkty bazują na razie na technologii monokrystalicznych ogniw PERC. Jej wydajność może zostać jednak poprawiona np. poprzez dodanie warstwy perowskitowej.

Chiński producent zapewnił, że w ciągu zaledwie roku osiągnie na ogniwie wykonanym z udziałem warstwy perowskitowej sprawność przekraczającą 30 proc., co jest wynikiem nieosiągalnym dla tradycyjnych, jednowarstwowych ogniw krystalicznych.


Oprócz Korei Q Cells inwestuje w działalność badawczo-rozwojową w Niemczech. W ubiegłym roku koreański producent podał, że zainwestuje w centrum B+R w Thalheim kwotę 20 mln euro w przygotowania do produkcji modułów opartych na nowej technologii ogniw fotowoltaicznych. Natomiast kilka miesięcy temu koreańska firma poinformowała o przeznaczeniu na ten cel dodatkowej sumy 15,5 mln euro.

Te wydatki mają skutkować wprowadzeniem do seryjnej produkcji nowych ogniw typu N, które zostaną zastosowane w modułach nowej generacji.

REKLAMA

Eksperci Hanwha Q Cells mieli zidentyfikować wdrożenie ogniw typu N jako „najbardziej efektywną zmianę, która w ciągu najbliższych lat doprowadzi do obniżki kosztu produkcji energii (LCOE)”.

Ogniwa typu N mają umożliwić wyraźne podniesienie sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną w porównaniu do powszechnie wykorzystywanych obecnie w przemyśle fotowoltaicznym ogniw typu P.

Hanwha Q Cells podawał, że równolegle pracuje w Thalheim nad inną technologią, która ma umożliwić podniesienie sprawności ogniw i modułów fotowoltaicznych. Chodzi o tandemowe rozwiązanie łączące wykorzystanie krzemu krystalicznego i perowskitów.

Wcześniej w tym roku koreański producent zapowiedział, że jeszcze w 2021 r. dołączy do grona firm, które mają w ofercie panele o jednostkowej mocy ponad 500 W.

Hanwha Q Cells chce wdrożyć w 2021 roku do sprzedaży moduły serii Q.PEAK DUO-G11, które mają osiągać nominalną moc nawet 580 W.

Oprócz tego modułu koreański producent ma również w tym roku zaoferować nowy moduł serii Q.PEAK DUO-G10, którego moc wyniesie maksymalnie 480 W.

Ostatnio wprowadzona na rynek seria modułów Q Cells, Q.PEAK DUO ML-G9, zapewnia moc 370-390 W przy sprawności sięgającej 21,1 proc. Rozmiary modułu wynoszą 1840 mm × 1030 mm × 32 mm, a jego waga sięga 19,5 kg.

W dziewiątej generacji modułów Hanwha Q Cells wdrożyła technologię określaną jako zero-gap. Zsuwając ogniwa, osiągnięto wyższą wydajność z danej powierzchni modułu.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.