Agrokonstrukcje – czy to już konieczność?

Agrokonstrukcje – czy to już konieczność?
Corab

Ekstremalne warunki pogodowe niszczą uprawy roślin oraz utrudniają hodowlę zwierząt. W związku z tym eksperci coraz częściej postrzegają symbiozę rolnictwa i instalacji OZE jako przyszłość bezpieczeństwa żywnościowego. To istotne w dobie postępujących zmian klimatycznych. Czy panele PV mogą być formą schronienia dla roślin i zwierząt przed nadmiernym słońcem, a jednocześnie stanowić źródło energii dla gospodarstw? Jakie rozwiązania oferuje rynek?

Co to jest agrofotowoltaika?

Termin „agrofotowoltaika” powstał z połączenia dwóch słów: agro, czyli pola, a także fotowoltaika. Oznacza podwójne wykorzystanie gruntu: na cele upraw oraz produkcji energii elektrycznej z modułów fotowoltaicznych. Jej zastosowanie pomaga w przygotowaniu i dostosowaniu nowych warunków do wegetacji roślin w związku ze zmianami klimatu, które stały się już faktem.

REKLAMA

Instalacje agrofotowoltaiczne to moduły PV umieszczone ponad uprawami na specjalnych stelażach – agrokonstrukcjach, które ograniczają promieniowanie słoneczne padające na rośliny i glebę. Pod panelami temperatura jest niższa niż temperatura otoczenia. Ograniczenie promieniowania zmniejsza też parowanie, przez co więcej wilgoci zostaje w glebie.

Jak wiadomo, do wzrostu roślin konieczne jest światło. Z tego względu instalacje są skonstruowane w taki sposób, aby część światła przepuszczać. Jest to realizowane przez odpowiednie ustawienie paneli i zastosowanie odpowiednich odstępów.

Nie tylko rośliny mogą być uprawiane pod panelami. Agrokonstrukcje spełniają swoje zadanie również przy hodowli zwierząt. Panele mogą być zamontowane na takiej wysokości, aby umożliwić ich wypas. Wykorzystując konstrukcje agrofotowoltaiczne, inwestorzy muszą oczywiście zadbać jeszcze o źródła wody dla zwierząt oraz zasianie trawy i odpowiedniej roślinności. Interesujące są także pionowe konstrukcje fotowoltaiczne.

Oferta Corab przydatna rolnikom

Ciekawym produktem, który sprawdza się w obszarach rolnych, jest System Corab WS-A10.

To pionowa konstrukcja przeznaczona do modułów bifacjalnych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Grunty rolne to dobre miejsce, gdzie można zastosować WS-A10. Wyposażając ten system np. w wydajne panele Encor, uzyskuje się ciekawe rozwiązanie fotowoltaiczne – zaznacza Paweł Wiktorowicz, dyrektor ds. wsparcia sprzedaży w firmie Corab.

REKLAMA

Co warte podkreślenia, system olsztyńskiego producenta wykonany jest z wysokiej jakości stali o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej oraz pokryty powłoką antykorozyjną Magnelis.

– System Corab WS-A10 stanowi rozwiązanie, które spełni swoją rolę na trudnych terenach. Montaż polegający na wbijaniu w grunt daje duże możliwości umiejscowienia go na wybranym obszarze, tak aby dawał maksymalną satysfakcję z użytkowania fotowoltaiki. Szczególnie polecany jest dla biznesu agro – dodaje Wiktorowicz. 

System Corab WS-A10 cieszył się dużym zainteresowaniem podczas październikowych targów Intersolar Europe, odbywających się w Monachium. Olsztyńska firma podpisała kilka istotnych kontraktów właśnie na tę pionową konstrukcję.

Agrofotowoltaika w służbie bioróżnorodności

Naukowcy cały czas prowadzą badania nad wykorzystaniem agrofotowoltaiki i pracują nad jej udoskonaleniem. Badania wykazały, że półcień generowany przez tego typu instalacje zwiększa efektywność uprawy roślinności oraz opóźnia ich kwitnienie, co może wspomóc rolnictwo i rozwój bioróżnorodności. Co więcej, badania wykazały, że niewykorzystane powierzchnie ziemi znajdujące się pod panelami fotowoltaicznymi stanowią okazję do zwiększenia populacji owadów zapylających.

W kontekście opłacalności ekonomicznej, badania wykazują, że wytwarzana przez agrofotowoltaikę energia elektryczna może w znacznym stopniu podnieść wartość ekonomiczną gospodarstw rolnych, ze względu na poprawę efektywności użytkowania gruntów i wysokość plonów. Lepsze efekty mogą być szczególnie widoczne w cieplejszych obszarach, gdzie cień może chronić uprawy, obniżając temperaturę i zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody z otoczenia.

Więcej informacji można znaleźć na www.corab.pl

 

artykuł sponsorowany