Jest nowy projekt regulacji dla prosumentów. Błyskawicznie zajął się nim Sejm

Jest nowy projekt regulacji dla prosumentów. Błyskawicznie zajął się nim Sejm
Marek Suski

Wczoraj Jadwiga Emilewicz wycofała skierowany wcześniej przez nią do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o OZE, który miał na celu wprowadzenie nowych zasad rozliczeń prosumentów. Już tego samego dnia sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zajęła się nowym poselskim projektem, który powiela propozycje regulacji z wcześniejszego projektu. Nowością jest przesunięcie terminu, w którym mają wejść w życie nowe zasady rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów.

Wczoraj z Sejmu został wycofany za sprawą Jadwigi Emilewicz poselski projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który zakładał wprowadzenie nowych zasad rozliczeń w formie tzw. net-billingu w miejsce dotychczasowego systemu opustów. 

– Zdecydowałam się wycofać wniesiony przeze mnie projekt ustawy rozszerzającej możliwość generowania taniego i czystego prądu przez gospodarstwa domowe. Przyjęte na wczorajszym posiedzeniu Komisji do Spraw Energii poprawki znacząco pogarszają rozwój energetyki obywatelskiej – napisała Jadwiga Emilewicz. 

REKLAMA

Tymczasem pierwsze czytanie zgłoszonego przez posłów PiS nowego projektu zmian w ustawie o OZE rozpoczęto jeszcze tego samego dnia.

Sejmowe procedury przewidują, że pierwsze czytanie nowego projektu ustawy powinno rozpocząć się przynajmniej z zachowaniem 7-dniowego terminu od doręczenia posłom treści projektu, jednak możliwe jest skrócenie tego terminu w przypadku podjęcia takiej decyzji przez komisję sejmową mającą zajmować się danym projektem. I z tego prawa skorzystała wczoraj Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych na wniosek jej przewodniczącego Marka Suskiego.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Jak podkreślił Marek Suski, treść nowego poselskiego projektu zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii nie odbiega znacząco od treści wcześniejszego projektu, który został wycofany wczoraj przez Jadwigę Emilewicz.

– To ustawa, która poza jedną lub dwoma zmianami Komisja już przyjęła – powiedział Marek Suski.

Jak mówił poseł PiS, nowe zasady sprawiają, że prosumenci będą inwestować w magazyny energii, działając na bardziej „partnerskich” zasadach, aby nie dochodziło „do przesilenia sieci i wyłączeń”.

Dotychczasowych zasad rozliczeń prosumentów bronił poseł Paweł Poncyliusz, zapewniając, że umożliwiają one inwestycję w fotowoltaikę mniej zamożnym osobom, a system opustów sprawia, że korzystne finansowanie na prosumencką fotowoltaikę zaczęły oferować banki.

Szybkie wznowienie prac nad zmianami zasad rozliczeń prosumentów sprawia, że realny staje się ich szybki termin wejścia w życie.

Nowy projekt zakłada jednak kolejne, ale stosunkowo niewielkie przesunięcie terminu wejścia w życie nowych regulacji dla prosumentów – w stosunku do początkowo zaproponowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska terminu 1 stycznia 2022 r.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji, które odbyło się w środę, przegłosowano poprawkę zgłoszoną przez posłankę PiS Iwonę Arent, mówiącą o przesunięciu wejścia w życie nowego systemu rozliczeń prosumentów z 1 stycznia na 1 lutego 2022 r.

Teraz jednak procedowana ma być propozycja, zgodnie z którą nowy system rozliczeń prosumentów wejdzie w życie 1 kwietnia 2022 r. Taką poprawkę zgłosił wczoraj poseł Krzysztof Tchórzewski i została ona przegłosowana przez komisję.

Podobnie, jak w propozycji zgłoszonej wcześniej przez Iwonę Arent, kluczowa dla tego, czy prosument uzyska prawo do rozliczania w „starym” systemie opustów, ma być data zgłoszenia wniosku o przyłączenie do sieci – a nie data rozpoczęcia wytwarzania energii jak zakładała pierwotna propozycja.

Więcej na temat nowego systemu rozliczeń, argumentów przemawiających za nowym systemem oraz argumentów przeciwko, które można było usłyszeć w Sejmie w tym tygodniu, w artykule: Koniec „super promocji” miesiąc później? Zmiany dla prosumentów od 1 lutego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.