Podgrzewacz wody z wtyczką do podłączenia modułu PV

Podgrzewacz wody z wtyczką do podłączenia modułu PV
Fothermo System AG

Niemiecka firma Fothermo System AG opracowała urządzenie służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Do zbiornika na ciepłą wodę energię można dostarczyć za pośrednictwem bezpośrednio podłączonego panelu fotowoltaicznego. Producent informuje, że rozwiązanie dzięki swojej prostocie jest dedykowane zwłaszcza dla przyczep kempingowych czy domków letniskowych.

Urządzenie oferowane przez niemieckiego producenta jest dostępne w wariantach trzech pojemności: 10, 30 i 80 litrów. Maksymalna moc grzewcza to 550W, natomiast masy bojlerów wahają się w przedziale 7,2 – 25 kg, co ma umożliwić użytkownikowi samodzielny montaż. Jak czytamy na stronie producenta, ceny urządzenia rozpoczynają się od 350 euro, a bojler o pojemności 80 litrów został wyceniony na 499 euro.

Fothermo określa wymaganą moc instalacji fotowoltaicznej dla każdego z wariantów pojemnościowych. Dla najmniejszego bojlera o wymiarach 28 x 28 x 44 cm i pojemności 30 litrów generator fotowoltaiczny powinien mieć moc w przedziale 100 – 200 W. Średniej wielkości bojler o wymiarach 40 x 40 x 60 cm, do zasilania wymaga mocy od 300 do 450 W. Największy bojler o wymiarach 47 x 48 x 90 cm i pojemności 80 litrów wymaga mocy zainstalowanej generatora PV w przedziale 800- 1000 W. Maksymalne napięcie wejściowe to 42,4 V przy poborze prądu do 15,5 A.

REKLAMA

Rozwiązanie wyposażone jest w moduł MPP. W zależności od wielkości kotła jako zasilacz zalecany jest zasilacz 12 V (PSU-12) lub 18 V (PSU-18). Producent udziela na swoje urządzenia 3-letniej gwarancji produktowej.

Jak czytamy na stronie producenta, podgrzewacz charakteryzuje się prostym montażem, do którego nie potrzeba wykwalifikowanego instalatora, co dodatkowo obniża wkład początkowy. Użytkownik może wykonać montaż w trzech prostych krokach. W pierwszym kroku bojler wystarczy zawiesić na ścianie na dostarczanym przez producenta systemie wsporczym.

Następnie należy podłączyć bojler do sieci wodociągowej – podłączenie odbywa się w takim sam sposób jak w przypadku klasycznych podgrzewaczy. Ostatnim krokiem jest połączenie bojlera z modułem fotowoltaicznym za pomocą złączy MC4.

REKLAMA

Fothermo System AG

Dzięki rozwiązaniu typu plug-and-play, do połączenia modułów z bojlerem nie jest wymagane żadne dodatkowe narzędzie. Na prostotę i niskie prawdopodobieństwo awaryjności systemu ma wpływać fakt, że nie jest on zaopatrzony w żadne ruchome części jak pompki czy przekładniki.

Istnieje również opcja, aby do bojlera podłączyć zewnętrzy zasilacz 230V, który automatycznie będzie się włączać w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepło – zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, gdy energia produkowana przez panele fotowoltaiczne może nie być wystarczająca.

Z uwagi na działanie w środowisku off-grid, zakup i uruchomienie urządzenia nie wymagają od użytkownika zgłaszania do operatora czy rejestrowania w jakimikolwiek systemie.

Urządzenia od niemieckiego producenta są w największym stopniu sprzedawane za pośrednictwem kanałów B2B, w których istnieje możliwość szybkiego skomponowania urządzenia z modułem fotowoltaicznym. Osoby fizyczne mogą również zakupić bojler za pośrednictwem strony producenta fothermo.com, ale muszą wówczas osobno zakupić na własną rękę moduły PV.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.