Photon Energy znowu na minusie

Photon Energy znowu na minusie
Photon Energy

Deweloper elektrowni fotowoltaicznych notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ostatnim kwartale wyraźnie sprzedaż w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku o 13,8 proc., jednak nie przełożyło się to na wypracowanie zysku.

W trzecim kwartale 2021 roku Photon Energy wypracował 10,2 mln euro przychodów, co spółka tłumaczy wzrostem przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej (+11,4 proc.) oraz innych źródeł (+18,4 proc.). Wynik EBITDA spółki za ostatni kwartał wyniósł 4,433 mln euro i wzrósł rok do roku o 13,4 proc.

Pozytywny wpływ na całkowity dochód (TCI) miała rewaluacja australijskiego portfela spółki, wynikająca z dwóch nowo przyłączonych elektrowni w Leeton w Nowej Południowej Walii. Zostało to częściowo zniwelowane regulacjami wprowadzonymi z mocą wsteczną w Czechach i na Słowacji, które wpłynęły na branżę fotowoltaiczną w tych krajach, co spowodowało, że TCI wyniósł -1,179 mln EUR w porównaniu z 4 103 mln EUR rok wcześniej. Bez wpływu tych zdarzeń TCI wyniósłby 1,675 mln EUR.

REKLAMA

W minionym kwartale Photon po raz kolejny odnotował stratę netto. Wyniosła ona -1,435 mln EUR wobec straty na poziomie -834 tys. EUR we wcześniejszym kwartale oraz -3,131 mln EUR w pierwszym kwartale br.

Łącznie w trzech kwartałach 2021 r. przychody spółki wzrosły o 6,3 proc. do 24,625 mln EUR, podczas gdy EBITDA i EBIT spadły odpowiednio do 8,554 mln EUR (-9,6 proc. r/r) i -0,091 mln EUR (-103,3 proc. r/r).

Na koniec okresu sprawozdawczego dziewięciomiesięczna EBITDA spółki w wysokości 8,554 mln EUR przekroczyła wartość EBITDA za cały 2020 r., która wyniosła 8,440 mln EUR. Mimo to spółka odnotowała stratę netto w wysokości -5,442 mln EUR w porównaniu ze stratą -4,432 mln EUR w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r.

REKLAMA

Komentując swoją aktywność w trzecim kwartale 2021 r., Photon Energy informuje o uruchomieniu dwóch elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,6 MWp w Australii, a także o rozpoczęciu w tym kraju kolejnych projektów – w tym pionierskiego projektu zakładającego magazynowanie energii słonecznej: Photon zbuduje farmę i magazyn energii słonecznej na 3,6 GWh.

Photon dodał to tych inwestycji nowe projekty o mocy 53 MWp na swoich kluczowych europejskich rynkach: na Węgrzech, w Polsce i Rumunii. W naszym spółka zrealizowała ponadto w minionym kwartale projekt fotowoltaiczny o mocy 950 kWp, w którym pełniła rolę generalnego wykonawcy.

W minionym kwartale Photon Energy pracował ponadto nad zabezpieczeniem finansowania dla kolejnych inwestycji. Spółka przygotowała swoją pierwszą ofertę tzw. zielonych obligacji, która została uruchomiona na początku tego miesiąca.

Photon zaznacza, że agencja ratingowa img | rating stwierdziła zgodność obligacji o oprocentowaniu 6,50 proc. z podstawowymi elementami Zasad Zielonych Obligacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego (ICMA). Ponadto, instrument został oceniony jako „atrakcyjny”, otrzymując 4 na 5 gwiazdek, w barometrze KFM-Mittelstandsanleihen.

Photon Energy działa na rynku fotowoltaicznym od 2008 roku. Firma wywodząca się z Czech, a obecnie mająca siedzibę w Holandii do tej pory zbudowała i oddała do użytku elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 110 MWp, z czego 89,3 MWp należy do jej portfela własnego. Obecnie spółka opracowuje projekty zakładające osiągnięcie mocy ponad 890 MWp w Australii, Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce. Dodatkowo jednostka O&M firmy Photon Energy zapewnia obsługę i utrzymanie ruchu instalacji PV o łącznej mocy ponad 300 MWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.