Photon zbuduje farmę i magazyn energii słonecznej na 3,6 GWh

Photon zbuduje farmę i magazyn energii słonecznej na 3,6 GWh
RayGen

Realizowany z wykorzystaniem nowatorskiej technologii gromadzenia energii słonecznej projekt Photon Energy o pojemności 3,6 GWh ma być największym na świecie magazynem energii, wyłączając elektrownie szczytowo-pompowe.

Notowany na warszawskiej giełdzie Photon Energy zabezpieczył obszar 1200 ha w stanie Australia Południowa pod budowę największego na świecie magazynu energii słonecznej o mocy 300 MW. Docelowa pojemność magazynu energii to 3,6 GWh.

Spółka rozpoczęła proces uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę oraz przyłączenie do sieci i zakłada gotowość projektu do budowy do końca 2023 r.

REKLAMA

W projekcie zostanie wykorzystana technologia opracowana przez australijską firmę RayGen, w której Photon Energy jest udziałowcem. 

Australijska firma rozwija autorską technologię określaną jako PV Ultra i dotyczącą produkcji energii z wykorzystaniem umieszczonych na wieżach modułów fotowoltaicznych oraz nakierowujacych na nie promienie słoneczne luster. Na miejscu wytwarzana jest nie tylko energia elektryczna, ale również cieplna.

Wykorzystując zdolność systemu PV Ultra do kogeneracji energii elektrycznej i ciepła, system Thermal Hydro magazynuje energię cieplną w dwóch izolowanych zbiornikach wodnych z różnicą temperatur 90 st. C. RayGen dostosował technologię magazynowania ciepła – stosowaną szeroko w północnoeuropejskich systemach ciepłowniczych –  do magazynowania energii elektrycznej. W razie potrzeby moc jest przekazywana przez napędzany termicznie silnik ORC (Organic Rankine Cycle).

REKLAMA

Pierwsza instalacja PV Ultra powstała już w 2015 roku w Newbridge w australijskim stanie Wiktoria. Jej moc elektryczna wynosi 200 kWe, składa się na nią 56 luster, a promienie słoneczne są zamieniane w energię elektryczną za pomocą umieszczonych na wieży wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych, których sprawność sięga 38 proc. i które są dodatkowo chłodzone z wykorzystaniem technologii opracowanej przez RayGen.

Tego rodzaju ogniwa, wykonane z arsenku galu, są wykorzystywane także przez przemysł kosmiczny, a ich sprawność można zwiększyć nawet do 60 proc. Australijska firma wykonuje je we własnym zakładzie w Melbourne, którego zdolności produkcyjne mają pozwalać na wytworzenie w skali roku ogniw o mocy 25 MW(AC).

RayGen zakończył niedawno proces pozyskania kapitału z emisji akcji serii C o wartości 55 milionów AUD, w którym uczestniczył Photon Energy wraz z AGL Energy, Schlumberger New Energy, Chevron Technology Ventures i Equinor Ventures.

Obecnie firma buduje elektrownię o mocy i pojemności 4 MW/50 MWh w Carwarp w Australii, która ma zostać ukończona w połowie 2022 r.

Photon Energy od momentu powstania w 2008 r. zbudował elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 110 MWp i posiada w swoim portfolio elektrownie PV o mocy 89,3 MW. Obecnie firma rozwija projekty o mocy ponad 590 MW w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii oraz świadczy usługi zarządzania elektrowniami PV o całkowitej mocy ponad 300 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.