Chińczycy dostarczą falowniki na jedną z największych farm PV w Polsce

Chińczycy dostarczą falowniki na jedną z największych farm PV w Polsce
Sungrow

Budowana w Małopolsce przez firmę Alseva farma fotowoltaiczna będzie jednym z największych tego rodzaju obiektów w naszym kraju. Kontrakt na dostawę falowników i stacji transformatorowych dla tego projektu zdobył chiński Sungrow.

Inwestycja realizowana przez Alsevę w małopolskiej gminie Rzezawa w powiecie bocheńskim ma na celu budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 60 MW.

Generalnym wykonawcą w tym projekcie będzie Alseva, odpowiadając nie tylko za wybudowanie samej farmy PV, ale także za przygotowanie tras kablowych i punktu GPO. Z kolei utrzymanie i konserwację elektrowni po jej uruchomieniu ma zapewniać firma Rova Systems.

REKLAMA

Energia z farmy fotowoltaicznej Rzezawa będzie rozliczana w systemie aukcyjnym. Dla tego projektu Alseva zabezpieczyła wsparcie w postaci prawa do rozliczenia tzw. ujemnego salda w okresie 15 lat od uruchomienia produkcji energii, startując w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki dokładnie przed rokiem.

– Rzezawa 60 to pierwszy w projekt Alsevy w pełni uzgodniony i zaprojektowany własnymi zasobami, który zwyciężył w ramach systemu aukcyjnego dla nowych instalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MWp. Kolejne inwestycje wielkoskalowe o łącznej mocy 220 MWp są już w zaawansowanej fazie procedowania i zgodnie z planami spółki będą gotowe na aukcje w 2021 roku – informował przed rokiem w komentarzu dla Gramwzielone.pl Marek Motyl, kierownik operacyjny Alsevy.

Teraz kontraktem na dostawę urządzeń, które zostaną wykorzystane w tym projekcie, pochwalił się drugi po Huawei największy na świecie producentów falowników fotowoltaicznych – Sungrow.

Chińska firma, która otworzyła swoje regionalne biuro w Warszawie, dostarczy do projektu Rzezawa w sumie 240 inwerterów SG250HX i 8 stacji transformatorowej SN MVS6300-LV. Sungrow ma zrealizować to zamówienie w formule pod klucz.

REKLAMA

Jak podkreśla Sungrow, jego falownik SG250HX posiada certyfikat NC RFG. Urządzenie ma umożliwiać kompensację mocy biernej i jest wyposażone w funkcję anty-PID oraz PID-recovery.

W skład stacji MVS6300-LV, które dostarczą Chińczycy, wchodzą transformatory, aparatura łączeniowa SN, szafy niskiego napięcia oraz urządzenia komunikacyjne.

Chiński producent oferuje stacje SN o mocy od 3,15 do 6,75 MW, które są kontenerowymi rozwiązaniami typu „all-in-one” i do których można podłączyć do 30 falowników szeregowych o mocy 250 kW.

Sungrow podkreśla, że ta konstrukcja nie wymaga użycia betonu, jest znacznie lżejsza, łatwiejsza w transporcie i rozmieszczeniu. Stacje SN mogą być podłączone do sieci średniego napięcia od 10 do 36 kV.

Pierwsza dostawa falowników do projektu realizowanego w Rzezawie już się rozpoczęła. Energetyzacja całej farmy fotowoltaicznej ma nastąpić w przyszłym roku.  

Po uruchomieniu farma fotowoltaiczna w Rzezawie będzie jednym z największych tego rodzaju obiektów w naszym kraju. Obecnie największa jest elektrownia PV o mocy 70 MW zbudowana przez ZE PAK w wielkopolskiej gminie Brudzew. Druga największa farma PV o mocy 65 MW mieści się w lubuskiej gminie Witnica i została zbudowana przez dewelopera BayWa.   

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.