Litwini wyprodukują transparentne panele fotowoltaiczne

Litwini wyprodukują transparentne panele fotowoltaiczne
Solitek

Litewski producent paneli fotowoltaicznych Solitek przeznaczonych do wykorzystania w instalacjach z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami zapowiedział wdrożenie na rynek nowych modułów, które mają idealnie nadawać się do projektów z zakresu agrofotowoltaiki, znajdując zastosowanie np. przy budowie szklarni.

Solitek zaprezentował nowy panel fotowoltaiczny, który z uwagi na dużą transparentność ma być optymalnym rozwiązaniem przy budowie szklarni. Litwini zapewniają, że nowy moduł będzie dwa razy tańszy niż dotychczas dostępne na rynku tego rodzaju modułów.

Pierwsze, częściowo transparentne moduły firmy Solitek zostały wykorzystane w projektach agrofotowoltaicznych, łączących produkcję energii i uprawy żywności, już w 2015 roku w Malezji. Litwini zbudowali tam instalację fotowoltaiczną na modułach typu szyba-szyba o mocy 1,5 MW. Umieszczono je nad uprawami papryki, których wydajność dzięki dodatkowemu zadaszeniu miała wyraźnie wzrosnąć, a jednocześnie zmniejszono zapotrzebowanie na wodę potrzebną do nawadniania roślin.

REKLAMA

Solitek zapewnia, że uprawy w regionach charakteryzujących się gorącym i suchym klimatem dzięki umieszczeniu nad nimi paneli fotowoltaicznych mogą być 2-3 razy wydajniejsze, a zużycie wody może zostać ograniczone nawet o 2/3.

Solitek podkreśla, że nowoczesne szklarnie konsumują 10 raz więcej energii od szklarni starszego typu, co przekłada się na znacznie wyższe koszty operacyjne. Mogą one jednak zostać ograniczone dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki.

Jeszcze lepszą efektywność agrofotowoltaiki ma zapewnić nowy moduł fotowoltaiczny Solitek, oznaczony jako M40, który ma posiadać moc 235 W, a jego transparentność ma być o 40 proc. większa od dotychczas produkowanych przez Solitek modułów typu szyba-szyba przeznaczonych do wykorzystania w segmencie BIPV (Building Integrated Photovoltaics) czy agrofotowoltaiki.

Moduł M40 złożony z 60 ogniw ma posiadać sprawność na poziomie 12,6 proc. i może pracować przy maksymalnym napięciu 1500 V. Jego rozmiary wynoszą 1,770 x 1,049 x 7,1 mm, a waga sięga 30 kg. Grubość szyby umieszczonej na froncie i z tyłu modułu wynosi 3 mm.


Litewski producent zapewnia, że mimo dużych przestrzeni między ogniwami, przez które może przebijać się światło, doświetlając uprawy, moce instalacji fotowoltaicznych złożonych z jego nowych modułów mogą być tylko o połowę mniejsze, zajmując taką samą powierzchnię, od mocy instalacji wykonanych na tradycyjnych modułach.

REKLAMA

Produktywność takich instalacji ma sięgać około 500-600 kWh energii elektrycznej rocznie w przeliczeniu na zainstalowany kilowat mocy.

Solitek

Nowy, częściowo transparentny panel fotowoltaiczny M40 to nie jedyna nowość w ofercie litewskiego producenta.

Ostatnio Solitek zaprezentował dwustronny moduł typu all-black o mocy 360 W. Taka moc ma zostać uzyskana na module, którego rozmiary wynoszą 1782 x 1061 x 35 mm i którego waga sięga 24 kg.

Litewski producent ma zapewniać na ten moduł 30-letnią gwarancję wydajności, która po takim czasie ma wynosić 87 proc. początkowej wydajności.

Litewska firma ostatnio pochwaliła się wzrostem sprzedaży, która w okresie od czerwca do końca sierpnia 2021 roku miała wzrosnąć o 77 proc. względem sprzedaży z analogicznego okresu zeszłego roku – do poziomu 4,2 mln euro, co Solitek ma zawdzięczać zwłaszcza sprzedaży na rynkach skandynawskich. Eksport stanowi 80 proc. przychodów Solitek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.