Pozbud szykuje odpowiedź na zmiany w rozliczeniach prosumentów

Pozbud szykuje odpowiedź na zmiany w rozliczeniach prosumentów
Fotolia

W naszym kraju ma powstać fabryka stacjonarnych magazynów energii dla prosumentów. Jak podkreśla poznański Pozbud, który stoi za tą inicjatywą, będzie to pierwsza taka fabryka mająca produkować magazyny na rynek wewnętrzny.  

Inicjatorem przedsięwzięcia jest spółka Pozbud S.A. z Poznania, która zawiązała w tym celu współpracę z singapurską firmą Durapower Holdings PTE LTE oraz firmą Elmodis z Krakowa.

Efektem współpracy tych podmiotów ma być uruchomienie produkcji litowo-jonowych magazynów energii, a także wdrożenie procesów zarządzania bateriami i energią ze źródeł rozproszonych na terenie całej Polski.  

REKLAMA

Pozbud podkreśla, że inwestycja wpisuje się w zmiany zachodzące na polskim rynku energetyki prosumenckiej. Zgodnie z przegłosowanymi przez Sejm nowymi przepisami, prosumenci, którzy wejdą na rynek od kwietnia 2022 r., nie będą już mogli korzystać z systemu opustów, a w zamian dostaną możliwość odsprzedaży energii po średniej cenie z rynku hurtowego.

Nowe zasady mają skłonić prosumentów do sięgania po rozwiązania umożliwiające zwiększenie poziomu autokonsumpcji wytwarzanej energii, co może zostać osiągnięte m.in. dzięki inwestycjom w bateryjne magazyny energii.


Szykowane przez Pozbud S.A., Elmodis oraz Durapower Holdings PTE LTD wprowadzenie na rynek magazynów energii zostało zaplanowane głównie z myślą o tej grupie uczestników rynku energii.

REKLAMA

Pozbud deklaruje, że już wkrótce polscy prosumenci będą mogli zaopatrzyć się w produkowane w naszym kraju magazyny energii. 

Koordynacją projektu zajmuje się Pozbud – od uruchomienia produkcji magazynów energii, przez jej kompleksową organizację, po przygotowanie dystrybucji i promocji produktów.

Know-how w zakresie produkcji litowo-jonowych modułów i kompletnych pakietów, w tym systemów zarządzania bateriami, ma zapewnić Durapower.

Singapurska firma wdraża na rynek bateryjne magazyny energii, wykorzystując do tego akumulatory pochodzące z recyklingu w ramach zintegrowanego procesu w obiegu zamkniętym.

Z kolei krakowski Elmodis, jako podmiot skoncentrowany na rynku przemysłowego Internetu Rzeczy, ma dostarczać dedykowane rozwiązania do sterowania i optymalizacji magazynowania energii.  

Na razie Pozbud nie podaje, kiedy i gdzie zostanie uruchomiona fabryka magazynów. Ponadto firma nie informuje o szczegółach związanych ze specyfikacją urządzeń, które zamierza produkować. W przypadku uzyskania informacji na ten temat, zaktualizujemy ten artykuł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.