Photon inwestuje w polską wirtualną elektrownię

Photon inwestuje w polską wirtualną elektrownię
Lerta

Deweloper elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy zwiększył zaangażowanie kapitałowe w spółkę Lerta rozwijającą koncepcję zdalnego zarządzania aktywami wytwórczymi i odbiorcami energii w ramach wirtualnej elektrowni.

Photon Energy okazał się wiodącym inwestorem w rundzie inwestycyjnej serii A w spółce Lerta. Przeprowadzona runda finansowania przyniosła firmie Lerta 12,75 mln zł, z czego Photon Energy Group zainwestuje 8,75 mln zł i zwiększy swój udział w kapitale zakładowym spółki do 24 proc.

Deweloper elektrowni fotowoltaicznych już wcześniej pośrednio zainwestował w Lerta poprzez fundusz ValueTech Seed Fund, który poprowadził pierwszą rundę finansowania w 2018 roku.

REKLAMA

Lerta to polski startup energetyczny rozwijający wirtualną elektrownię, czyli agregat rozproszonych źródeł wytwórczych i sterowalnych obciążeń zarządzanych na różnych rynkach energii jednocześnie.

Spółka buduje swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o autorską technologię obejmującą platformę programistyczną z zaawansowanymi metodami prognozowania, bilansowania i optymalizacji oraz tzw. algotrading.

Spółka świadczy usługi dla przemysłowych odbiorców energii, a po uzyskaniu niezbędnych koncesji także dla niezależnych producentów energii jako spółka obrotu. Obecnie wirtualna elektrownia (VPP) Lerty obejmuje prawie 100 obiektów o łącznej mocy 60 MW. Lerta otworzyła niedawno nowe biura w Budapeszcie, Bukareszcie i Pradze.

Pozyskany od inwestorów kapitał Lerta ma przeznaczyć przede wszystkim na rozwój usługi wirtualnej elektrowni w Polsce oraz działalności na nowych rynkach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w ramach współpracy z Photon Energy.

REKLAMA

Inwestycja notowanego na GPW dewelopera elektrowni fotowoltaicznych ma iść w parze z zacieśnieniem współpracy z Lertą w zakresie handlu energią elektryczną wytwarzaną w elektrowniach fotowoltaicznych należących do spółki, a także z rozwojem zintegrowanej oferty dla dynamicznie rosnącego segmentu rozwiązań Behind-the-Meter dla klientów biznesowych, łączącego wytwarzanie i autokonsumpcję energii z handlem energią elektryczną i usługami VPP, aż po wspólne poszukiwanie nowych modeli biznesowych na dynamicznie rozwijającym się rynku energii.

Od tego miesiąca Lerta świadczy usługi obrotu energią elektryczną i bilansowania dla pierwszej europejskiej elektrowni fotowoltaicznej Photon Energy Group działającej poza systemem wsparcia, wyłącznie w oparciu o rynek i związane z nim ryzyka. To elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,35 MWp, która znajduje się w Tolna na Węgrzech.

– W ostatnim roku wzmocniły się strategiczne przesłanki dla naszej inwestycji i współpracy z firmą Lerta. Zmienne i rosnące ceny energii w połączeniu z niezaspokojonym popytem na zieloną energię rewolucjonizują sposób, w jaki konsumenci energii zaopatrują się w energię. Nasze połączone możliwości finansowe, techniczne i ludzkie sprawiają, że Photon Energy Group i Lerta znajdują się w wyjątkowej pozycji, aby wspierać zarówno firmy z segmentu MŚP, jak również dużych odbiorców energii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w tej niezwykle dynamicznej sytuacji – komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Od momentu pierwszej inwestycji Photon Energy Group w grudniu 2020 roku, Lerta uzyskała koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i Czechach oraz rozszerzyła swoją obecność na polskim rynku mocy (usługi Demand Side Response), na którym zarządza aktywami o mocy ponad 50 MW.

– Cieszymy się, że możemy zacieśnić współpracę z Photon Energy Group poprzez najnowsze finansowanie kapitałowe serii A. Transakcja ta ma miejsce w momencie gwałtownie rosnących cen energii i zwiększającego się ryzyka braku równowagi na rynkach europejskich – komentuje Borys Tomala, założyciel i prezes zarządu Lerta.

– Aby utrzymać niezawodność sieci i swoją ekonomiczną rentowność, konsumenci muszą stać się aktywnymi uczestnikami rynku  produkować własną zieloną energię i zapewniać operatorowi sieci przesyłowej możliwość elastycznej reakcji w czasie rzeczywistym (np. poprzez redukcję zapotrzebowania). Wspólnie z Photon Energy Group pomożemy im zarabiać i oszczędzać więcej dzięki przyłączeniu się do naszej wirtualnej elektrowni – dodaje Borys Tomala.

Jak mówi CEO polskiej firmy, jej plany na 2022 rok obejmują pozyskanie finansowania na rynkach kapitałowych, a Lerta ma stać się spółką publiczną, debiutując na jednej z europejskich giełd.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.