Chińczycy wskazali technologię, która zdominuje rynek fotowoltaiczny

Chińczycy wskazali technologię, która zdominuje rynek fotowoltaiczny
JinkoSolar

Producent paneli fotowoltaicznych JinkoSolar pozyskał ogromne zamówienie na moduły fotowoltaiczne bazujące na wysokowydajnych ogniwach wykonanych w technologii TOPCon. Zdaniem chińskiej firmy, tego rodzaju moduły już w tym roku przejmą sporą część rynku od dotychczas dominującej technologii modułów z ogniwami PERC.

JinkoSolar pochwalił się kontraktem na dostawę wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych z ogniwami TOPCon o łącznej mocy aż 1,85 GW. Kontrakt ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku na rzecz China National Petroleum Corporation.

Chiński producent zapewnia przy okazji nowego kontraktu dla CNPC, że wysokowydajne moduły z ogniwami TOPCon już w tym roku przejmą istotną część rynku fotowoltaicznego od dominującej w ostatnich latach technologii modułów z ogniwami typu PERC.

REKLAMA

W ogniwach TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact) stosowana jest dodatkowa ultracienka warstwa tlenku krzemu (SiO2) oraz warstwa polikrzemu w dolnej warstwie wafla krzemowego. Warstwa SiO2 pełni rolę pasywatora, z kolei domieszkowana warstwa poli-Si ma za zadanie wytworzyć warstwę o wysokiej przewodności działającą jako styk do odbioru prądu.

W 2021 roku chiński producent ogłosił, że dokonał kolejnego postępu w rozwoju tej technologii, wyznaczając nowy rekord sprawności ogniwa TOPCon na poziomie 25,4 proc.

Wśród zalet technologii TOPCon, które wyróżniają ją na tle PERC – obok wyższej początkowej sprawności – jest także wolniejsza degradacja, co oznacza wyższe uzyski energii w całym okresie użytkowania modułu.


REKLAMA

Zdaniem JinkoSolar, udział modułów z ogniwami TOPCon w globalnym rynku solarnym już w 2022 roku wyniesie nawet około 15 proc. Chińska firma podkreśla, że wśród nowych perspektywicznych technologii modułów, takich jak HJT czy połączenie krzemu krystalicznego i perowskitu, które dzięki wyższej wydajności mogą zastąpić moduły z ogniwami PERC, to właśnie TOPCon ma największe szanse na rynkowy sukces, ponieważ przemysł PV może wdrożyć do produkcji tę technologię szybko i stosunkowo niewielkim kosztem.

Dzięki temu, zdaniem drugiego największego na świecie producenta paneli fotowoltaicznych, to właśnie TOPCon stanie się kolejną mainstreamową technologią na rynku fotowoltaicznym, która zastąpi PERC.

Aby sprostać prognozowanemu zapotrzebowaniu na moduły fotowoltaiczne bazujące na ogniwach TOPCon, JinkoSolar rozbudowuje swoje fabryki w prowincjach Anhui i Zhejiang, aby zwiększyć zdolności produkcyjne ogniw TOPCon do 16 GW do końca 2022 roku.

Niedawno chiński producent poinformował, że wprowadzi do oferty moduł fotowoltaiczny z ogniwami TOPCon, którego moc wyniesie nawet 620 Wp. Osiągnięcie takiej mocy ma być zasługą, oprócz zwiększenia powierzchni modułu, także wysokiej sprawności na poziomie 22,3 proc.

Najnowszy moduł Jinko ma być wykonany w oparciu o wafle krzemowe M10 w rozmiarach 182 x 182 mm, domieszkowane krzemem typu N. Zastosowane zostaną ogniwa cięte na pół i technologia Multi-Busbar (MBB) oparta o zaokrąglone paski lutownicze, które umożliwiają większą absorpcję promieniowania słonecznego.

Moduły serii Tiger Neo mają być bardziej odporne na działanie wysokiej temperatury, a to za sprawą jeszcze niższego współczynnika temperaturowego, który ma wynosić -0,30 proc./st. C, podczas gdy w poprzednich seriach modułów Jinko standardem było -0,35 proc./st. C.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.