Chińczycy zaczęli budowę największej elektrowni fotowoltaicznej na świecie

Chińczycy zaczęli budowę największej elektrowni fotowoltaicznej na świecie
GCL

W Chinach ruszyła budowa elektrowni fotowoltaicznej, która po uruchomieniu powinna być największym tego rodzaju obiektem na świecie. Za inwestycją stoi trzeci największy koncern energetyczny w Chinach, który w ubiegłym roku ogłosił, że w ciągu kilku lat zakończy eksploatację części swoich elektrowni węglowych, uruchamiając w ich miejsce generację bazującą na odnawialnych źródłach energii.

Chiński koncern energetyczny China Huadian Corporation bazował dotychczas na wytwarzaniu energii w elektrowniach termalnych. Jak podawał Reuters, w 2019 roku flota jego elektrowni liczyła w sumie 153 GW, z czego 108 GW stanowiły źródła spalające węgiel i gaz.

W ubiegłym roku kierownictwo chińskiej firmy ogłosiło, że do 2025 roku zamknie opalane węglem bloki o mocy ponad 3 GW, zastępując je generacją bazującą na źródłach odnawialnych.

REKLAMA

W planach China Huadian Corporation jest wybudowanie do 2025 roku elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy aż 75 GW. Dzięki temu udział mocy źródeł niewykorzystujących paliw kopalnych w miksie chińskiej firmy ma wzrosnąć do 50 proc., a w połowie tej dekady Huadian ma osiągnąć szczyt emisji CO2 i później mają one już tylko maleć.

W ten sposób chiński koncern ma się wpisać w strategię Chin, które mają osiągnąć szczytowe emisje dwutlenku węgla do roku 2030.


Kluczową inwestycją w transformacji biznesu China Huadian Corporation jest projekt wielkiej elektrowni fotowoltaicznej o docelowej mocy 3,3 GW, która ma powstać w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. Teren, na którym zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, ma zachować funkcje związane z rolnictwem i hodowlą zwierząt.

REKLAMA

Jak podaje PV Magazine, całkowity koszt tego projektu ma sięgnąć 16 mld juanów, czyli około 2,51 mld dolarów.

Elektrownia fotowoltaiczna, którą buduje China Huadian Corporation, po uruchomieniu powinna być największym tego rodzaju obiektem na świecie. Na razie największa jest inna elektrownia PV, która znajduje się w Chinach i która została uruchomiona w 2020 roku w prowincji Qinghai. Jej mocy liczy 2,2 GW, na co składa się około 7 milionów paneli fotowoltaicznych. Za realizację tej inwestycji był odpowiedzialny państwowy koncern Huanghe Hydropower.

Elektrownia PV uruchomiona w prowincji Qinghai pod względem mocy przebiła wcześniejszego lidera – park fotowoltaiczny o mocy 2,05 GW uruchomiony wcześniej w 2020 roku w indyjskim stanie Karnataka.

Inwestycja w prowincji Syczuan została wpisana do opracowanego przez rząd w Pekinie pięcioletniego planu inwestycji – obok 8 innych projektów fotowoltaicznych.

Na koniec 2020 roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Chinach wyniosła 253,4 GW, rosnąc niemal 6-krotnie od roku 2015. W pierwszych 9 miesiącach 2021 r. w Chinach powstały elektrownie PV o mocy niemal 30 GW.

Zgodnie z planem chińskich władz, do 2030 roku moc elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych w Państwie Środka ma zwiększyć się do 1,2 TW, co oznacza, że w obecnej dekadzie musi powstać ok. 665 GW nowych mocy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.