Prosumenci z dotacjami dostaną więcej czasu na skorzystanie z opustów

Za niewiele ponad dwa miesiące zacznie obowiązywać nowy system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji. Obejmie on prosumentów, którzy nie zdążą ze zgłoszeniem przyłączenia mikroinstalacji do 31 marca. Od tej zasady ma pojawić się jednak wyjątek. Nowy projekt zmiany ustawy o OZE, który trafił do Sejmu, zakłada, że z dotychczasowego systemu mają nadal korzystać prosumenci, którzy dostali unijną dotację.
Zgodnie z ostatnimi zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii nowe zasady rozliczania w formie net-billingu obejmą prosumentów, którzy zgłoszą przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 r. Dotychczasowi prosumenci i nowi, którzy zdążą ze zgłoszeniem przyłączenia mikroinstalacji do operatora sieci dystrybucyjnej do 1 kwietnia, będą mogli nadal korzystać z rozliczeń w dotychczasowym mechanizmie opustów. Za wprowadzenie do sieci energii będzie im nadal przysługiwać rabat na rachunku za energię i dystrybucję w stosunku 1:0,8 (instalacje o mocy do 10 kW) lub 1:0,7 (10-50 kW). Z opustów będzie można korzystać w okresie do 15 lat od rozpoczęcia produkcji energii.
Prosumenci zgłaszający przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 r. muszą się liczyć z nowymi zasadami rozliczeń w formie net-billingu. Ten system zakłada sprzedaż niewykorzystanych nadwyżek energii po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 r. ma to być średnia cena godzinowa. Rozliczenie w tym systemie będzie prowadzone z wykorzystaniem tzw. depozytu prosumenckiego. Będzie można z niego pomniejszyć należności za energię pobraną z sieci przez prosumenta.
Jednak pewna grupa prosumentów, którzy nie zdążą zgłosić przyłączenia mikroinstalacji do 31 marca i zrobią to później, ma być nadal uprawniona do korzystania z systemu opustów.
Taki wyjątek przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który trafił do Sejmu z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Wcześniej takie rozwiązanie forsowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a w czasie ostatnich prac w parlamencie nad zmianami zasad rozliczania prosumentów zaproponowano poprawkę zakładającą wydłużenie systemu opustów dla prosumentów korzystających z unijnych dotacji w ramach tzw. projektów parasolowych, których instalacje nie zostaną zgłoszone do przyłączenia do 31 marca. Poprawka, która została zgłoszona w Senacie, jednak nie uzyskała większości.
Teraz pomysł wydłużenia systemu opustów dla beneficjentów projektów parasolowych wrócił za sprawą projektu nowelizacji ustawy o OZE wniesionego do Sejmu i skierowanego do pierwszego czytania w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
Jak postulowane wydłużenie okresu na wejście do systemu opustów dla uczestników projektów parasolowych uzasadniają autorzy tego projektu?
– Jest on odpowiedzią na wątpliwości zgłaszane przez jednostki samorządu terytorialnego, że zmiana zasad rozliczeń prosumentów (…), która wejdzie w życie w dniu 1 kwietnia 2021 r., może wpłynąć negatywnie na możliwość zakończenia realizacji tzw. projektów parasolowych i grantowych z powodu rezygnacji osób zainteresowanych – czytamy w uzasadnieniu projektu.
– Przyjęcie rozwiązań legislacyjnych w zakresie projektów parasolowych i grantowych, przyczyni się do uniknięcia problemów z ciągłością realizacji tych projektów, które dotyczą wielu gmin i podmiotów z całej Polski. Szacuje się, że na terenie całego kraju planowany jest montaż lub zakup ponad 94 tys. instalacji fotowoltaicznych ze środków przewidzianych na realizację projektów parasolowych i grantowych – informują autorzy proponowanej nowelizacji.
W jaki sposób prosument korzystający z programu parasolowego będzie mógł skorzystać z wydłużonego okresu na wejście do rozliczeń w dotychczasowym systemie opustów?
Autorzy projektu nowelizacji założyli, że będzie on jedynie zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia sprzedawcy, że zawarł umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, która realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz że umowa ta nie została rozwiązana na dzień złożenia oświadczenia.
Wejście do systemu opustów dla prosumentów, którzy skorzystali z projektów parasolowych, ma być możliwe, jeśli złożą wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.