Dotacje na mikroinstalacje na Podlasiu dostało ponad 100 gmin

Dotacje na mikroinstalacje na Podlasiu dostało ponad 100 gmin
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Gmina Kołaki Kościelne są 101. gminą z województwa podlaskiego, która otrzyma unijne dotacje na domowe mikroinstalacje OZE w ramach projektów parasolowych. Dzięki pozyskaniu unijnego dofinansowania instalacje fotowoltaiczne pojawią się tam na 50 domach, a dotacje pokryją nawet 85 proc. kosztów inwestycji. 

Kołaki Kościelne zgłosiły swój projekt mający na celu realizację inwestycji w domowe instalacje OZE w domach mieszkańców ze wsparciem w postaci dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Z uwagi na duże zainteresowanie dotacjami na odnawialne źródła energii, wnioskowane dofinansowanie przekroczyło dostępny budżet, który przygotowały władze województwa podlaskiego, a projekt zgłoszony przez gminę Kołaki Kościelne trafił na listę rezerwową. Jednak teraz zarząd województwa podlaskiego zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych dotacji na OZE z unijnych środków przyznanych na walkę z kryzysem gospodarczym.

REKLAMA

Realizacja całego przedsięwzięcia ma kosztować 1,4 mln zł, z czego dotacja pokryje 1,2 mln zł. Granty na instalacje z funduszy europejskich pokryją nawet 85 proc. wartości urządzeń. Resztę dołożą mieszkańcy gminy Kołaki Kościelne.

– Mamy jedno z największych dofinansowań dla mieszkańców do tego typu urządzeń. Dlatego też lista chętnych na te przedsięwzięcia została zamknięta pod koniec stycznia br. Bardzo szybko się zapełniła. Czekaliśmy długo na podpisanie umowy, ale teraz mamy zielone światło i możemy zacząć realizować tę inwestycję – komentuje Sylwester Jaworowski, wójt gminy Kołaki Kościelne.

Projekt przewiduje realizację 50 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a montaż pierwszych paneli PV ma się rozpocząć w przeciągu dwóch miesięcy od podpisania umów z mieszkańcami.

REKLAMA

Jak informuje zarząd województwa podlaskiego, po podpisaniu umowy z gminą Kołaki Kościelne udało się dofinansować wszystkie projekty gmin, które wnioskowały o dotacje na odnawialne źródła energii.

– Cieszę się, że dotarliśmy do tego etapu, gdzie możemy podpisać już ostatnią umowę z samorządem na tego typu inwestycje, a jeszcze bardziej, że udało się dofinansować wszystkie projekty gmin. Bardzo o to zabieraliśmy i dlatego dodatkowe fundusze w pierwszej kolejności skierowaliśmy na konkursy, zwiększające udział energii z OZE w Podlaskiem – komentuje Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Pula dofinansowania na odnawialne źródła energii przeznaczonego dla gmin w województwie podlaskim została kilkukrotnie zwiększona. Dzięki ostatniemu zwiększeniu środków na ten cel dotacje otrzymało także pięć innych gmin: Jaświły (1,6 mln zł), Jedwabne (1,4 mln zł), Rutki (1,4 mln zł), Kolno (1,6 mln zł) oraz Łapy (1,3 mln zł).

W efekcie dotacje na OZE trafiły do 101 gmin z Podlasia. Łączna wysokość przyznanego dofinansowania wynosi 123,3 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.