Brytyjczycy zbudują domy z zerowymi rachunkami za energię

Brytyjczycy zbudują domy z zerowymi rachunkami za energię
Gresham House

Brytyjskie firmy specjalizujące się w budownictwie modułowym i technologiach niskoemisyjnych zbudują dom, którego właściciele nie będą płacić rachunków związanych z ogrzewaniem, ciepłą wodą i energią elektryczną. Dzięki temu mają zaoszczędzić nawet 40 tysięcy funtów w ciągu 20 lat. W planach inwestorów jest budowa w skali roku tysiąca tego rodzaju domów.

Dwupiętrowy dom rodzinny, zbudowany przez firmę ilke Homes we współpracy z Gresham House i SO Resi, powstanie na terenie Stanford-le-Hope w Essex w ramach większego projektu zakładającego budowę w sumie 153 domów.

W energooszczędnym domu zostaną wykorzystane technologie niskoemisyjne – na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne. Wytworzona przez nie energia będzie wykorzystywana do zasilania domowej pompy ciepła, która zapewni ogrzewanie i ciepłą wodę. ilke Homes zainstaluje również magazyn energii, dzięki czemu niewykorzystana energia słoneczna będzie mogła zostać wykorzystana później.

REKLAMA

Optymalizację zużycia energii i ciepła mają zapewniać systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję. 

Autorzy projektu domu posiadającego zerowe zapotrzebowanie na energię z zewnątrz podkreślają, że powstaje on w momencie, gdy co najmniej trzy czwarte brytyjskich gospodarstw domowych za chwilę zmierzy się z dwukrotnie wyższymi rachunkami za prąd.

Brytyjska Fundacja Resolution, na którą powołują się inwestorzy, szacuje, że w kwietniu, gdy koszty energii mają osiągnąć górny pułap, liczba rodzin dotkniętych ubóstwem energetycznym na Wyspach wzrośnie o 200 procent. Wówczas 6,3 miliona brytyjskich gospodarstw domowych będzie musiało wydać co najmniej dziesięć procent swoich zarobków na pokrycie kosztów ogrzewania i ocieplenia budynków.

– Mierzymy się obecnie z kryzysem kosztów życia – mówi Giles Carter, dyrektor generalny ilke Homes. – Od przełomu wieków brytyjskie gospodarstwa domowe stały się nadmiernie uzależnione od importu gazu, narażając konsumentów na ryzyko wzrostu hurtowych cen gazu. Dzięki postępom w produkcji, materiałach i energii odnawialnej stworzyliśmy domy, które nie tylko drastycznie obniżają rachunki za utrzymanie gospodarstwa domowego, ale także dają konsumentom większą kontrolę nad własnym zużyciem energii – dodaje.

REKLAMA

Uruchomiony w lipcu 2021 r. projekt ilke ZERO ma na celu dostarczanie 1000 domów o zerowej emisji dwutlenku węgla rocznie największym inwestorom i spółdzielniom mieszkaniowych w całej Wielkiej Brytanii. Domy zostały już przetestowane w Londynie, Newcastle, Gateshead, Newark i Sunderland i są teraz gotowe do masowej budowy.

Domy mają być składane w fabryce w Knaresborough w North Yorkshire, a po dostarczeniu na miejsce ich montaż ma trwać zaledwie kilka godzin. 

Projekt ilke ZERO wpisuje się w plan brytyjskiego rządu, który został ogłoszony przez premiera Borisa Johnsona w 2020 roku i którego realizacja ma umożliwić osiągnięcie przez Wielką Brytanię celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Jeden z dziesięciu punktów tego planu zakłada instalację do 2028 roku 600 tysięcy pomp ciepła w brytyjskich domach. Wsparcie tej technologii ma zaowocować utworzeniem 50 tys. miejsc pracy w brytyjskiej gospodarce do roku 2030.

Tymczasem na razie aż 9 na 10 brytyjskich domów  w liczbie około 26 milionów  jest nadal ogrzewanych gazem. Generują one w ten sposób aż 1/5 brytyjskich emisji CO2.

Katarzyna Bielińska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl