Ponad 400 mln zł na budowę farm PV dla Projekt Solartechnik

Ponad 400 mln zł na budowę farm PV dla Projekt Solartechnik
Projekt Solartechnik

Nawet 140 farm fotowoltaicznych wybuduje dzięki uzyskanemu kredytowi firma Projekt Solartechnik.

Jeden z najstarszych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych w Polsce – Projekt Solartechnik – który w ubiegłym roku stał się częścią grupy Famur, obecnie zarządza portfelem projektów PV o mocy przekraczającej 1,5 GW.

Teraz spółka wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne dzięki uzyskanemu finansowaniu. Umowa kredytowa została zawarta pomiędzy konsorcjum banków i 32 spółkami, których jedynym wspólnikiem jest Projekt Solartechnik Fund Fundusz Inwestycyjny Zamknięty wchodzący w skład Grupy Famur.

REKLAMA

Po stronie konsorcjum bankowego są: ING Bank Śląski SA, Bank Polska Kasa Opieki SA oraz BNP Paribas Bank Polska SA. Celem kredytu typu project finance jest w szczególności finansowanie i refinansowanie kosztów budowy dużego portfela elektrowni fotowoltaicznych.

Wysokość limitów udzielonych spółkom należącym do Projekt Solartechnik wynosi 428 mln zł, a ostateczna spłata kredytów musi nastąpić do 22 grudnia 2040 roku.

Przyznane finansowanie ma pozwolić Projekt Solartechnik na wybudowanie w sumie 140 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 134 MW.

REKLAMA

– Aktualnie w naszym portfelu posiadamy w Polsce projekty o łącznej mocy ok. 1,5 GW na różnych etapach rozwoju, w tym 134 MW w trakcie budowy oraz kolejne 500 MW w przygotowaniu do realizacji. Podpisanie umowy kredytowej z bankami uwiarygadnia nas na rynku finansowym i w oczach partnerów biznesowych – mówi Maciej Marcjanik, CEO Projekt Solartechnik.

Część z projektów fotowoltaicznych w portfelu Projekt Solartechnik zostanie zrealizowanych w ramach systemu aukcyjnego. Tylko w ubiegłorocznych aukcjach zorganizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki spółka zakontraktowała sprzedaż energii dla instalacji o mocy 175 MW.

Projekt Solartechnik jest obecny na rynku od 2008 r. Doświadczenie w budowie, rozwoju i zarządzaniu farmami słonecznymi firma zyskała, realizując projekty m.in. w Bautzen, Masterhausen i Vehlenfanz w Niemczech, Onesti w Rumunii czy Hourtin we Francji.

W ubiegłym roku większościowy pakiet akcji w Projekt Solartechnik przejął Famur.

Utworzona przez Famur w celu rozwoju projektów fotowoltaicznych spółka Famur Solar objęła 51 proc. udziałów w Projekt-Solartechnik poprzez zakup dotychczasowych akcji od założyciela firmy Macieja Marcjanika i objęcie nowych akcji za kwotę około 48 mln zł. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.