Nowe dotacje dla prosumentów z Mojego Prądu już w kwietniu

Nowe dotacje dla prosumentów z Mojego Prądu już w kwietniu
Ireneusz Zyska

Rządowy pełnomocnik ds. energii odnawialnej potwierdził, że nowa edycja programu Mój Prąd zostanie uruchomiona w przyszłym miesiącu. Jednak, mimo że nabór wniosków o dotacje ma wystartować już w najbliższych tygodniach, rynek prosumencki nadal nie zna kluczowych zasad programu, ani warunków na jakich będą przyjmowane dotacje.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, który jednocześnie pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. energetyki odnawialnej, zapewnił wczoraj, że uruchomienie naboru wniosków o dotacje z czwartej edycji programu Mój Prąd nastąpi w kwietniu.

Rządowy pełnomocnik ds. OZE potwierdził, że nowa edycja programu Mój Prąd nie ograniczy się tylko do dofinansowania inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne, ale będzie można również pozyskać dotacje na urządzenia mające zwiększyć poziom autokonsumpcji energii wytwarzanej przez prosumentów.

REKLAMA

– Kończymy prace nad kolejną odsłona Programu Mój Prąd (4.0), która zostanie uruchomiona w kwietniu 2022 r. Będzie ona przewidywała możliwość dofinansowania zakupu m.in. magazynów energii elektrycznej – powiedział Ireneusz Zyska.

– Kluczowe znaczenie będą miały technologie magazynowania energii, które pozwolą na przechowywanie nadwyżek energii wyprodukowanych w instalacjach OZE i ich oddanie do systemu w sytuacji konieczności jego zbilansowania – dodaj wiceminister klimatu.

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od dłuższego czasu informują, że najbliższy nabór wniosków w programie Mój Prąd będzie uwzględniać dofinansowanie – obok fotowoltaiki i magazynów energii – także na urządzenia umożliwiające zarządzanie energią w domach prosumentów oraz na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych.

W Moim Prądzie 4.0 nie będzie natomiast można pozyskać dotacji na pompy ciepła w nowych budynkach. Dotacje na te urządzenia można na razie dostać w programie Czyste Powietrze, ale tylko jeśli taka inwestycja będzie wiązać się z wymianą starego urządzenia grzewczego w istniejących domach.

REKLAMA

Dotacje na pompy ciepła w nowobudowanych domach jednorodzinnych mają jednak zostać udostępnione w szykowanym przez NFOŚiGW programie Moje Ciepło, w którym nabór ma się rozpocząć również w najbliższych tygodniach.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach:

Dotychczas przedstawiciele MKiŚ i NFOŚiGW informowali, że o ile dotacja wyłącznie na fotowoltaikę w czwartej edycji Mojego Prądu powinna być na podobnym poziomie jak w poprzedniej odsłonie programu (maksymalna dotacja wyniosła 3 tys. zł, a dofinansowanie mogło objąć instalację o mocy 2-10 kW), to prosumenci mogą spodziewać się większego dofinansowania jeśli oprócz fotowoltaiki zdecydują się na instalację dodatkowych urządzeń.

Jednak na razie nie zostały przekazane bardziej szczegółowe zasady dofinansowania, co utrudnia przygotowanie się rynku prosumenckiego oraz potencjalnych beneficjentów do Mojego Prądu 4.0.

Nie jest pewne, jaki finalnie będzie budżet nowej edycji programu. Z dotychczasowych wypowiedzi urzędników resortu klimatu wynika, że może zostać udostępniona na ten cel kwota nawet 1 miliarda złotych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.