Dotacje na fotowoltaikę na Podlasiu

Dotacje na fotowoltaikę na Podlasiu
BayWa

Podlaskie rośnie w siłę, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co jest w dużej mierze zasługą projektów realizowanych przy wsparciu funduszy z Unii Europejskiej. Zarząd województwa przyznał właśnie kolejne dotacje na inwestycje w OZE. 

W zeszłym tygodniu zapadła decyzja o dofinansowaniu z funduszy unijnych farm fotowoltaicznych na Podlasiu. Zostaną zbudowane w Pokośnie, Tykocinie i Grajewie.

Pierwsza z tych inwestycji realizowana będzie przez firmę Promyk Pokośno, która otrzyma 1,2 mln zł na budowę elektrowni PV. W Tykocinie inwestycję prowadzić będzie spółka MK Investments, która otrzyma dotację w wysokości blisko 1,1 mln zł. W Grajewie natomiast farmę fotowoltaiczną uruchamiać będzie firma Bojar, która dostanie na ten cel 1,2 mln zł dotacji.

REKLAMA

Ponad 70 mln zł na projekty OZE

Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, zapewnia: – Tak jak obiecywaliśmy jako zarząd województwa, wszelkie oszczędności przeznaczamy na zwiększenie udziału produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Wskazane trzy projekty obejmujące budowę farm PV wyłonione zostały w konkursie, w którym można było się starać o dotacje na budowę nowych lub zwiększenie mocy działających już jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (wiatru, słońca, wody, ziemi, biomasy, biogazu), łącznie z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej.

Dotychczas wsparcie otrzymało 61 inwestycji, a łączna wysokość przyznanych środków to 73,6 mln zł.

REKLAMA

Mikroinstalacje w ponad 100 gminach na Podlasiu

Dofinansowanie ze środków unijnych w województwie podlaskim przyczynia się też do rozwoju domowych instalacji fotowoltaicznych. W lutym br. liczba gmin, w których realizowane są tego typu mikroinwestycje, przekroczyła setkę.

Kołaki Kościelne, w których środki z RPO Województwa Podlaskiego pozwolą na zainstalowanie fotowoltaiki na 50 domach, to już 101. gmina z tego regionu korzystająca z dotacji na domowe mikroinstalacje OZE w ramach projektów parasolowych. Właściciele nieruchomości mogą sfinansować z unijnej dotacji nawet 85 proc. kosztów inwestycji. 

Zarząd województwa informował, że po podpisaniu umowy z gminą Kołaki Kościelne dofinansowane zostały projekty wszystkich gmin, które wnioskowały o dotacje na projekty parasolowe.

Bardzo o to zabiegaliśmy i dlatego dodatkowe fundusze w pierwszej kolejności skierowaliśmy na konkursy zwiększające udział energii z OZE w Podlaskiem – komentował Marek Olbryś.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.