Prawie 840 MW w portfelu projektów Onde

Prawie 840 MW w portfelu projektów Onde
fot. Onde

Dokupienie 50 proc. udziałów spółki celowej posiadającej projekt farmy fotowoltaicznej oznacza kolejne 40 MW w portfolio polskiego wykonawcy oraz dewelopera farm wiatrowych i fotowoltaicznych firmy Onde.

Onde SA stało się jedynym właścicielem spółki celowej (nazwy nie podano), która posiada projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 40 MW, który ma być na zaawansowanym etapie rozwoju – dzięki dokupieniu 50 proc. udziałów. Wcześniej Onde było już w posiadaniu pozostałych 50 proc.

Farma fotowoltaiczna zlokalizowana będzie w województwie lubelskim. Projekt ma już warunki techniczne przyłączenia do sieci. Onde odpowiedzialne będzie za projektowanie instalacji oraz dostawę urządzeń i ich finalny montaż.

REKLAMA

Komercjalizacja projektu zaplanowana jest na lata 2022–2023.

– W kontekście tej umowy kluczowe są dla nas dwa fakty. Po pierwsze to, że jesteśmy samodzielnym właścicielem tego projektu, po drugie to, że dość szybko będziemy mogli go zbudować i skomercjalizować. To przyspieszy nasze plany rozwoju w segmencie deweloperskim, a dodatkowo pozwoli wykorzystać nasz dział projektowy – mówi Marta Masternak, pełnomocnik zarządu ds. nabywania i rozwoju projektów PV.

Apetyt na 1 GW mocy

Moc nabytej farmy fotowoltaicznej to 40 MW. Obecnie całkowity potencjał projektów spółki wynosi około 836 MW łącznie w fotowoltaice i projektach wiatrowych. Onde zamierza w najbliższych 2–3 latach zrealizować instalacje o ponad 1 GW. 

W listopadzie 2021 roku spółka poinformowała o podpisaniu przedwstępnej umowy nabycia 50 proc. udziałów inwestycji PV o mocy w 150 MW.

REKLAMA

W ubiegłym roku rozpoczęła się też budowa pierwszej instalacji, którą Onde dewelopuje na własny rachunek. To farma fotowoltaiczna Cyranka o docelowej mocy 18 MW. Ruszyć ma na przełomie roku 2022 i 2023.

Onde szacuje, że posiada ponad 50 proc. udziału w rynku budowy farm wiatrowych w Polsce; w przypadku farm fotowoltaicznych jest to 10 proc.

Rok 2021 okazał się udany dla spółki. Zanotowała ona ponad 1,2 mld zł przychodu, 62,1 mln zł zysku operacyjnego i 46,2 mln zł zysku netto. Aż 77 proc. przychodów związanych było z projektami wykonawstwa w OZE.  

Onde należy do grupy kapitałowej Erbud.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.