Menlo Electric pozyskał 30 mln zł finansowania z banku

Menlo Electric pozyskał 30 mln zł finansowania z banku
fot. YouTube/Menlo Electric

Należąca do grupy R.Power hurtownia fotowoltaiczna Menlo Electric planuje rozwój na rynkach międzynarodowych. W tym celu podpisała z mBankiem umowę finansowania opiewającą na ponad 30 mln zł.

W minionym roku sprzęt dostarczony przez Menlo Electric posłużył do budowy instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 250 MW. W tym roku spółka chce poszerzyć skalę działalności na rynkach zagranicznych. 

– Szczególnie istotne jest dla nas zwiększenie skali działalności na najszybciej rosnących rynkach OZE w Europie, jak Hiszpania i państwa Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Marta Walendzewicz, członek zarządu ds. finansowych w Menlo Electric.

REKLAMA

Pomoże w tym uzyskane finansowanie z mBanku, który kontynuuje wspieranie rynku OZE w Polsce. W 2021 roku bank przeznaczył miliard złotych na kredytowanie budowy nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Nowa strategia mBanku przewiduje, że zapewni on 10 mld złotych finansowania branżom odpowiedzialnym za ekotransformację polskiej gospodarki.

W roku 2021 przychody Menlo Electric przekroczyły 50 mln euro. Firma jest oficjalnym dystrybutorem marek Jinko Solar, JA Solar, Risen, SolarEdge, FoxESS, Sungrow i Nibe.

Z Edison Energia do R.Power

REKLAMA

Hurtownia fotowoltaiczna Menlo Electric wcześniej należała do grupy Edison Energia, pod koniec zeszłego roku została przejęta przez R.Power, czołowego polskiego dewelopera farm fotowoltaicznych. Przemek Pięta, prezes R.Power, tak tłumaczył tę decyzję:

– Dystrybutorzy sprzętu fotowoltaicznego rzadko cieszą się takim zainteresowaniem jak producenci sprzętu, deweloperzy czy instalatorzy. Tymczasem w świecie szybko zmieniających się cen i rwących się łańcuchów logistycznych ich znaczenie szybko rośnie.

W wyniku transakcji działalność dystrybucyjna grupy R.Power, która już wcześniej rozwijała ten obszar, skoncentrowana jest w Menlo Electric. Grupa deklarowała, że po wykupie hurtowni fotowoltaicznej będzie w skali roku nabywała moduły PV o mocy ponad 1 GW.

Jesienią ubiegłego roku Menlo Electric podjął działania zabezpieczające przed ryzykiem rynkowym wynikającym ze wzrostu cen i niedoboru modułów PV. Spółka ogłosiła zamówienie na duży wolumen – 250 Mwp – różnego rodzaju modułów fotowoltaicznych (m.in. typu full-black i modułów dwustronnych). To było już drugie zamówienie Menlo Electric w 2021 roku. Przetarg z początku roku przewidywał zakup modułów o mocy 200 MWp.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.