Najlepsze produkty fotowoltaiczne na Intersolar 2022

Najlepsze produkty fotowoltaiczne na Intersolar 2022
Intersolar Europe 2022

Na tegorocznych targach Intersolar Europe 2022 ponownie wyłoniono zwycięzców konkursu na najlepsze rozwiązania w kategorii Fotowoltaika. Nagrody zdobyli: producent elektroniki dla przemysłu OZE – Gamesa Electric, producent ogniw i modułów fotowoltaicznych  REC Solar, a także producent urządzeń do produkcji modułów PV M10 Solar Equipment.


Gamesa Electric S.A.U.: PROTEUS PV4700

REKLAMA

Pierwszy z laureatów, Gamesa Electric S.A.U., zaprezentował na targach Intersolar Europe 2022 centralny falownik przemysłowy z hybrydowym system chłodzenia o nazwie PROTEUS PV4700. Urządzenie dzięki zastosowanej technologii ma wyjątkowo dobrze radzić sobie w miejscach, gdzie stan techniczny sieci jest słaby i występują częste zakłócenia.

Hybrydowy układ chłodzenia jest oparty na dwóch obiegach – cieczowym i powietrznym. Razem mają zapewnić wysoką wydajność pracy urządzenia, zwłaszcza przy wysokich temperaturach.

PROTEUS PV4700 ma funkcję aktywnego tłumienia harmonicznych prądu, co czyni go urządzeniem nadającym się do stosowania w miejscach, gdzie sieć jest niskiej jakości.

Gamesa Electric S.A.U / Intersolar Awards 2022

Urządzenie ma wymiary 4325 x 2250 x 1022 mm i waży 4045 kg. Charakteryzuje się zakresem napięcia prądu stałego na poziomie 955–1500 V i maksymalnym prądem zwarciowym 9000 A. Maksymalna sprawność PROTEUS PV4700 wynosi 99,45% i na jej wysoką wartość ma mieć bezpośrednio wpływ hybrydowy układ chłodzenia.

Na tegorocznych targach Intersolar Europe Gamesa Electric S.A.U. zaprezentowała najmocniejszą jednostkę z serii PROTEUS. W ofercie dostępne są również inwertery o mocach 4100, 4300 4500 kVA.

REC Solar EMEA GmbH: Alpha Pure Series 

Drugi ze zwycięzców, REC Solar EMEA GmbH, powtórzył w tym roku sukces z 2020 roku, kiedy w tej samej kategorii otrzymał nagrodę za moduł z serii Alpha wykonany w technologii HJT.

Następcą wspomnianej serii jest Alpha Pure Series, która oprócz technologii heterozłączy ma kilka dodatkowych ulepszeń i w 2022 roku zapewniła firmie REC kolejną nagrodę na Intersolar Europe w kategorii Fotowoltaika.

Praktycznie jednocześnie z otrzymaniem nagrody na tegorocznych targach za serię Alpha Pure producent na swojej stronie ogłosił wprowadzenie aktualizacji serii Alpha Pure o moduły o większych mocach, sygnowane symbolem Pure-R.

Nowy typoszereg to panele o mocach w zakresie 410–430 W (Alpha Pure były dostępne w zakresie mocy 385–405 W). Ich wymiary nieznacznie różnią się od poprzedników i wynoszą 1730 x 1118 x 30 mm. Gęstość mocy dla modułu o mocy 430W wynosi 223 Wp/m2, co stanowi jeden z najlepszych wyników w branży. Sprawność modułu to 22,3%.

REKLAMA

REC Solar / Intersolar Awards 2022

Ogniwa krzemowe zostały wykonane w kojarzonej z marką REC technologii HJT. Producent po raz kolejny wyłączył całkowicie z produkcji ołów.

Warto również zwrócić uwagę na niski współczynnik temperaturowy mocy wynoszący -0,26 %/°C i ramę wzmocnioną podwójną belką, zapewniającą REC Alpha Pure-R wytrzymałość na obciążenie śniegiem do 7000 Pa (ok. 700 kg/m2).

M10 SOLAR EQUIPMENT: linia produkcji modułów

Niemiecka grupa M10 Industries AG (którego częścią jest spółka M10 SOLAR EQUIPMENT GmbH) otrzymała nagrodę za zaprezentowanie maszyny do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystującej system SURFACE.

Dzięki niej możliwa jest produkcja modułów PV bez przerw między ogniwami przy zastosowaniu technologii gontowej, która polega na pocięciu pojedynczych ogniw krzemowych na cienkie paski, które następnie są ze sobą precyzyjnie łączone z minimalnym zakładem (1–1,2 mm) za pomocą specjalnego kleju przewodzącego.

M10 Industries / Intersolar Awards 2022

Technologia łączenia poszczególnych pasków pozwala w 100% wyeliminować użycie ołowiu.

W rezultacie przy zastosowaniu maszyny otrzymujemy matrycę gęsto ułożonych jednolitych ogniw krzemowych. Paski krzemowe mogą być układane zgodnie z wzorem murowanym, co – jak opisuje producent – pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni modułu.

 

m10-ag.com/en/matrix

Wydajność panelu wyprodukowanego przy wykorzystaniu systemu SURFACE, jak wylicza M10 Industries, ma być nawet o 6% wyższa w odniesieniu do obecnie powszechnie stosowanej w przemyśle PV technologii ogniw połówkowych (half-cut).

Maszyna ma zdolność przetworzenia do 12 000 ogniw na godzinę. M10 Industries zapewnia, że koszty produkcji modułów z wykorzystaniem jego maszyny są porównywalne z kosztami produkcji przy wykorzystaniu konwencjach technik łączenia ogniw.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.