PGE zbuduje siedem nowych farm fotowoltaicznych

PGE zbuduje siedem nowych farm fotowoltaicznych
fot. Mariana Proença/Unsplash

Spółka PGE Energia Odnawialna wyłoniła wykonawców czterech nowych inwestycji solarnych i ogłosiła przetargi na wykonawców trzech kolejnych farm PV. Łączna moc projektów to 29 MW.

Na Podlasiu, Mazowszu, w Wielkopolsce i województwie lubuskim powstaną nowe inwestycje PGE Energii Odnawialnej, należącej do grupy kapitałowej PGE.

W powiecie grajewskim na Podlasiu zaplanowane są instalacje PV Gutki 1 i PV Gutki 2 o łącznej mocy 12 MW. Farmy fotowoltaiczne zbudowane zostaną na gruntach prywatnych wydzierżawionych przez spółkę.

REKLAMA

Na Mazowszu, w powiecie łosickim, powstaną projekty PV Huszlew 1 i PV Huszlew 2. Ich łączna moc zainstalowana wyniesie 13 MW.

Wszystkie cztery inwestycje mają już wybranych wykonawców. Według harmonogramu zostaną oddane do użytku wiosną 2023 roku.

Wykonawcy trzech kolejnych projektów fotowoltaicznych prowadzonych przez PGE Energię Odnawialną zostaną wyłonieni w najbliższych tygodniach w ramach postępowań przetargowych.

Są to farmy fotowoltaiczne PV Siedlisko 1 i PV Siedlisko 2 w województwie lubuskim – obie o mocy 1 MW – oraz PV Ruchocinek w Wielkopolsce, w pobliżu Kalisza, o mocy 2 MW.

Program PV

W ramach swojej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku grupa PGE rozwija m.in. Program PV. Zakłada on zbudowanie do 2030 roku instalacji słonecznych o łącznej mocy 3 GW.

REKLAMA

Grupa systematycznie powiększa swoje portfolio projektów fotowoltaicznych. Dotychczas zabezpieczyła około 3 tys. hektarów gruntów, na których mogą powstać farmy PV o mocy ponad 2 GW.

W tym roku PGE Energia Odnawialna ma rozpocząć budowę jednej z największych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce – farmy PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2 na terenie gminy Grębów na Podkarpaciu. Ich uruchomienie ma nastąpić do końca 2023 roku, a docelowa moc ma osiągnąć 153 MW.

Spółka planuje ponadto uzyskanie do końca 2022 roku pozwoleń na budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy około 260 MW.

Obecnie PGE Energia Odnawialna posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm PV. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2,33 GW.

Wyniki finansowe grupy PGE za 2021 rok pokazały, że w tym okresie spółka wyszła na plus, a jej segment OZE osiągnął rekordowy wynik – powtarzalna EBITDA tego segmentu wyniosła 1 mld zł, co oznaczało wzrost o 70 proc. względem roku 2020. Wciąż jednak znacznie wyższa była EBITDA dotycząca wytwarzania energii ze źródeł kopalnych (2,6 mld zł, o 37 proc. więcej niż w roku wcześniejszym).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.