Rekordowy portfel zamówień ML System

Rekordowy portfel zamówień ML System
fot. ML System

Spółka ML System działająca na rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2022 roku. W tym okresie zanotowała 109-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży i rekordowy backlog. Kwartał zamknęła jednak ze stratą netto.

ML System w pierwszym kwartale br. wypracował 54,93 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 26,28 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to wzrost o 109 proc. r/r. Wynik EBITDA spółki wyniósł 5,32 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 2,52 mln zł (wzrost o 112 proc.).

W okresie od stycznia do marca 2022 roku ML System zanotował stratę netto w wysokości 2,75 mln zł – wobec straty na poziomie 459 tys. w pierwszym kwartale wcześniejszego roku. Jako przyczyny tego stanu rzeczy spółka wymienia problemy odczuwane przez całą branżę fotowoltaiczną: sytuację na rynku cen surowców, materiałów i podwykonawstwa oraz zwiększone koszty pracy.

REKLAMA

Ponadto strata netto ma wynikać także z wyższych kosztów finansowych spółki oraz inwestycji w projekty badawczo-rozwojowe, które spowodowały wzrost amortyzacji o około 4,1 mln zł r/r.

Backlog z rekordem

W pierwszym kwartale br. ML System osiągnął rekordową wartość portfela zamówień (backlog) – 120 mln zł. Dawid Cycoń, prezes spółki, łączy ten wynik z rosnącym zainteresowaniem w segmencie oferowanego przez firmę szkła powłokowego.

Za 20 mln zł z rekordowego portfela zamówień do realizacji w 2022 roku odpowiada szkło powłokowe. Aż połowę tej kwoty (10 mln zł) z kolei stanowią moduły z powłoką kwantową – QGlass. To właśnie szkło powłokowe, w wariancie pasywnym i aktywnym, budować będzie strategiczną przewagę firmy na atrakcyjnych rynkach: BIPV, stolarki fasadowej i otworowej, a w szerszej perspektywie także automotive – komentuje Cycoń.

ML System zamierza zwiększyć moce produkcyjne szkła powłokowego, na co pozwoli ukończenie projektu inwestycyjnego 2DGlass.

REKLAMA

Produkcja szkła powłokowego odbywa się głównie w ramach nowo uruchomionej, nowoczesnej linii QGlass. Ze względu na specyfikę realizowanych obiektów architektonicznych przez naszych kontrahentów modułów z powłoką kwantową nie sprzedajemy odrębnie, a w ramach zamówień uwzględniających różne rodzaje szkła powłokowego – opowiada Dawid Cycoń.

Coraz więcej za granicę

ML System zwiększa udział eksportu w przychodach. W pierwszych trzech miesiącach tego roku kontrakty zagraniczne przyniosły 3,5 mln zł przychodu, co stanowi 6,5 proc. sprzedaży ogółem w tym okresie. Rok wcześniej w analogicznym okresie sprzedaż za granicę przyniosła tylko 0,3 mln zł przychodu.

Kontrakty ML System obejmują już 19 krajów, oferta spółki spotyka się z największym zainteresowaniem w Skandynawii i krajach Beneluksu. Wśród kontrahentów firmy są koncerny Shell i Pilkington.

Raport Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020–2027 zalicza spółkę ML System do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Jej siłą są innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV), rozwijane w ramach działalności badawczo-rozwojowej spółki.

W zeszłym roku ML System uruchomił pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. Firma dysponuje 13 patentami, kolejne sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.