ML System uruchomi produkcję szyb z powłoką kwantową

ML System uruchomi produkcję szyb z powłoką kwantową
ML System

Największy krajowy producent rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami jeszcze w tym roku chce uruchomić produkcję szyb z powłoką kwantową Quantum Glass. W komercjalizacji tego produktu ma pomóc współpraca z czołowym producentem szyb koncernem Pilkington.  

ML System przygotowuje się do uruchomiania produkcji szyb Quantum Glass z powłoką kwantową w rozmiarach 1,2 m x 2 m. Szacowane zdolności produkcyjne, które spółka chce osiągnąć do końca tego roku, mają wynieść do 5 tys. m2 w skali miesiąca.

W ubiegłym roku firma spod Rzeszowa podała już nawet szacowaną cenę Quantum Glass, która ma wynosić około 300 EUR na metr kwadratowy.

REKLAMA

Kolejnym etapem ma być uruchomienie produkcji szyb 2D Glass w rozmiarach 2 x 4 m, z mocami produkcyjnymi na poziomie do 5 tys. m2 w skali miesiąca. Ten produkt ma cechować poprawa izolacji termicznej o 0,4 W/m2K, a także poprawa izolacji energetycznej na poziomie L(t)/G 85/0,22.

Cena 2D Glass, którą podał zarząd spółki, ma być niższa niż Quantum Glass i może wynieść ok. 120-150 EUR za m2.

REKLAMA

Z kolei w roku 2023 roku ML System ma rozpocząć produkcję szyb Active Glass z mocami produkcyjnymi do 10 tys. m2 miesięcznie. Active Glass ma posiadać podobne rozmiary i parametry izolacji jak produkt 2D Glass.

Cechami odróżniającymi ten produkt od Quantum Glass będzie funkcja przeciwpożarowa oraz możliwość gięcia. Produkt ma posiadać klasę odporności ogniowej EI 30 / EI 60. Jak podkreślał ML System, te cechy są szczególnie pożądane w obiektach architektonicznych. Spółka nie podała szacowanej ceny tego produktu.

W rezultacie opisanych projektów na koniec 2023 r. ML System ma osiągnąć łączną zdolność produkcyjną szyb zespolonych opartych na technologii kropki kwantowej do 20 tys. m2 miesięcznie.

Szyby z powłoką kwantową podobnie jak szyby posiadające funkcję wytwarzania energii elektrycznej, a więc produkty z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, ML System chce sprzedawać, współpracując z firmami Pilkington IGP oraz Pilkington Polska. Współpraca ma obejmować projekty realizowane na terytorium całej Europy.

– ML System dysponuje wiedzą, zasobami technicznymi i doświadczeniem w zakresie produkcji innowacyjnych powłok kwantowych, technologii BIPV oraz produktów Smart Glass. Z kolei Pilkington posiada ugruntowaną pozycję na rynku europejskich producentów szkła, jak również dysponuje szerokim zapleczem technologicznym pozwalającym na oferowanie zdywersyfikowanej palety produktów podmiotom prowadzącym działalność w Polsce i w Europie. Przy wykorzystaniu wspólnego potencjału zaoferujemy klientom produkty szklane, wykorzystujące zaawansowane i unikatowe technologie pozwalające na produkcję energii elektrycznej – zapewnia Dawid Cycoń, prezes ML System.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.