Nowy wariant trackera fotowoltaicznego Energy5

Nowy wariant trackera fotowoltaicznego Energy5
Energy5

Do oferty Energy5 trafił nowy, ulepszony wariant trackera fotowoltaicznego na farmy wielkopowierzchniowe! Nowa wersja trackera umożliwa montaż modułów w jednym rzędzie o maksymalnej długości do 98 m.

Jednoosiowa konstrukcja umożliwia ruch systemu w kierunku wschód–zachód, dzięki czemu panele fotowoltaiczne są ustawione prostopadle do kierunku promieniowania słonecznego. Główną zaletą tego systemu jest zwiększona efektywność pozyskiwania energii słonecznej – uzyski są większe średnio do 30 proc. w porównaniu do nieruchomych konstrukcji wolnostojących.

Dzięki zredukowanej ilości elementów oraz obniżonej konstrukcji system jest bardzo łatwy w montażu i zoptymalizowany zarówno pod względem kosztów budowy, jak i późniejszego użytkowania. 

REKLAMA

Zaprojektowaliśmy system ruchomy na farmy wielkopowierzchniowe, który znacznie wyróżnia się na tle konkurencji. Nasze działania poparte są długotrwałą pracą projektową, licznymi badaniami, jak również testami makiety wykonanej w skali 1:27, które odbyły się w tunelu aerodynamicznym. Przeprowadziliśmy szeroką analizę podzespołów oraz wymagań związanych z obciążeniami klimatycznymi, dzięki czemu dobraliśmy najlepsze komponenty i funkcjonalności. To wszystko przyczyniło się do stworzenia wyjątkowo atrakcyjnego rozwiązania – zarówno pod kątem trwałości, jak i prostoty montażu czy użytkowania. Tracker Energy5 wyróżnia się małą liczbą komponentów, co zapewnia atrakcyjny koszt budowy takiej instalacji wielkopowierzchniowej – zaznacza Cezary Rutkowski, Dyrektor Techniczny Energy5.

Trackery fotowoltaiczne Energy5 spełniają wymagania do kategorii korozyjnej środowiska C5 – oznacza to, że mogą być stosowane w obszarach przemysłowych i przybrzeżnych o średnim zasoleniu, a także w obszarach o dużej wilgotności i agresywnej atmosferze. Solarne konstrukcje Energy5 wykonane są ze stali czarnej pokrytej powłoką metaliczną lub ze stali ocynkowanej.  

Energy5

Klient ma możliwość wyboru sterowania trackerem:

  • TR/V1/R – tracker ze sterowaniem radiowym,
  • TR/V1/K – tracker ze sterowaniem kablowym.

Za sterowanie systemu odpowiada zegar astronomiczny, natomiast bezpieczeństwo systemu zapewniają inteligentne czujniki oraz stacja pogodowa, która mierzy siłę i kierunek wiatru. Po przekroczeniu wartości krytycznych system wymusza automatyczne ustawienie paneli w preferowanej pozycji bezpiecznej.

System nadążny Energy5 wyposażony jest również w czujniki opadu śniegu lub deszczu. W momencie wykrycia intensywnego opadu trackery przechodzą w tryb automatycznego odśnieżania/czyszczenia paneli i ustawiają konstrukcję pod kątem, umożliwiającym zsunięcie śniegu lub czyszczenie konstrukcji.

Minimalizacja zacieniania rzędów

REKLAMA

Tracker fotowoltaiczny został wyposażony w algorytm 3D Backtracking, który oblicza kąt nachylenia paneli tak, aby zapobiec zacienianiu ko­lejnych rzędów modułów. Funkcja umożliwia obrót paneli do takiej pozycji, w której rzucany cień jest krótszy i omija kolejny rząd, co gwarantuje najwyższą wydajność systemu nadążnego.

Aplikacja monitorująca 24/7

Dodatkową funkcjonalnością jest aplikacja monitorująca pracę trackera. Umożliwia ona klientom uzyskanie pełnego obrazu zmiennych, występujących w trackerach. System wy­syła alarmy oraz alerty na pocztę elektroniczną, dzięki czemu możliwe jest bieżące kontrolowanie danych, takich jak:

– poziom naładowania baterii,

– szczytowy prąd silnika,

– prędkość wiatru,        

– blokada osi, komunikacja, przeciążenie silnika.

Szczegółowe informacji na temat trackera znajdują się na stronie: https://energy5.pl/jednomodulowy-tracker-fotowoltaiczny/.

www.energy5.pl


artykuł sponsorowany