Dzieci wywalczyły instalacje fotowoltaiczne dla swoich szkół

Dzieci wywalczyły instalacje fotowoltaiczne dla swoich szkół
fot. Szkoła Podstawowa nr 351 im. Bolesława Prusa w Warszawie

E.ON zbuduje elektrownie fotowoltaiczne dla pięciu warszawskich szkół podstawowych, których uczniowie zgłosili najciekawsze pomysły proekologiczne. Zielony prąd ma być dostarczany już od kolejnego roku szkolnego.

Zwycięstwo w konkursie na najlepsze szkolne ekoinicjatywy nie tylko sprawi, że szkoła będzie zasilana energią pochodzącą ze słońca, ale też pozwoli wybranym młodym ekologom zrealizować swoje pomysły. Firma E.ON, organizator projektu SłuchaMY Was, w ramach którego odbył się konkurs, oprócz inwestycji w elektrownię PV sfinansuje bowiem wykonanie niektórych pomysłów.

Pomysłowość i kreatywność dzieci była dla nas inspirująca – komentuje Aleksandra Smyczyńska, dyrektorka komunikacji E.ON w Polsce. – Wszystkie projekty były bardzo przemyślane. Każdy z nich miał realny wpływ na zmniejszenie śladu środowiskowego szkoły.

REKLAMA

We wszystkich zwycięskich szkołach elektrownia fotowoltaiczna – każda o mocy 24 kWp – instalowana będzie na dachu. Prace ruszyć mają w czerwcu, według założeń instalacje zostaną uruchomione przed początkiem roku szkolnego 2022/2023.

Siedmiu wspaniałych

Projekt skierowany był do warszawskich szkół podstawowych. Ostatecznie jury oceniło 18 zgłoszeń. Zwracało uwagę przede wszystkim na to, w jakim stopniu dzięki realizacji inicjatywy szkoła wzmocni swój pozytywny wpływ na środowisko.

W projekcie SłuchaMY Was łącznie wyróżniono siedem szkół – w pięciu powstanie instalacja PV, spośród nich trzy będą mogły dodatkowo zrealizować swoje pomysły. Poza tym wyróżnione zostały dwie szkoły, które wprawdzie nie wywalczyły fotowoltaiki, ale ich projekty były na tyle inspirujące, że otrzymają środki na ich realizację.

Triumfujący bananowy kompost

Pierwsze miejsce przypadło Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 „Klonowy Liść” z dzielnicy Wawer za projekt „Bananowe Love”. Uczniowie postanowili stworzyć nawóz ze skórek bananów. Najpierw jego płynna treść trafi do roślin doniczkowych, a skórki po przekompostowaniu posłużą jako nawóz do roślin rosnących na terenie szkoły.

Na drugim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 351 im. Bolesława Prusa z Woli. Tym razem uczniowie wpadli na pomysł stworzenia jadłodzielni w budynku szkoły. Inicjatywa „Nie jesz? Podziel się!” zakłada nie tylko powstanie miejsca, w którym uczniowie, pracownicy szkoły i rodzice mogą podzielić się jedzeniem, ale też przeprowadzenie akcji edukacyjnej mającej na celu zapobieganie marnowaniu jedzenia.

REKLAMA

Trzecie miejsce znów trafiło do Wawra – do Szkoły Podstawowej nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta. Jej uczniowie zaplanowali stworzenie szkolnego ekosystemu na terenie szkoły: budek lęgowych i domków dla owadów, a także założenie łąki kwietnej w pobliżu obiektu. Szkoła przeprowadzi też wykłady dla uczniów o znaczeniu ekosystemów i zorganizuje konkurs na komiksy o tematyce ekologicznej.

Na czwartym miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 401 z Pragi-Południe z projektem „Bluszcz na akacji”, na piątym – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II z Bemowa, która chce wprowadzić proekologiczne zmiany w szkolnych toaletach (perlatory na kranach zmniejszające zużycie wody, a w przyszłości wymiana zużytych baterii na wersje z „ekoprzyciskiem”).

Bank zielonych pomysłów

Organizatorzy podkreślają dobry poziom zgłoszonych inicjatyw uczniowskich.

Wszystkie pomysły były bardzo ciekawe i wybór był naprawdę trudny. Dlatego do projektu dołączyła także Fundacja E.ON w Polsce, która przekazała darowiznę na dofinansowanie realizacji dodatkowych dwóch ekoprojektów – podkreśla Aleksandra Smyczyńska. 

– Wierzymy, że coraz więcej szkół będzie angażowało się w tego typu działania. Dlatego na stronie projektu SłuchaMY Was ze wszystkich zgłoszeń utworzymy bank pomysłów, które będą mogły posłużyć za inspirację dla innych – obiecuje przedstawicielka E.ON.

Projekt SłuchaMY Was jest związany z prośrodowiskowymi inicjatywami E.ON prowadzonymi pod hasłem „MY może więcej”, skierowanymi do społeczności lokalnych. Konkurs wspierany był przez stołeczny Ratusz, który zaangażował się w formalne jego przeprowadzenie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.