Problemy czołowej firmy z rynku prosumenckiego

Problemy czołowej firmy z rynku prosumenckiego
Stilo Energy

Jedna z największych firm na polskim rynku dachowych elektrowni fotowoltaicznych, Stilo Energy, poinformowała w raporcie giełdowym o problemach ze spłatą zaciągniętego kredytu.

Umowa Stilo Energy z Bankiem Pekao była już przedłużana. Ostatni raz nastąpiło to 5 maja, kiedy przesunięto termin obowiązywania umowy standstill na 31 maja 2022 roku. Teraz jednak Bank Pekao zdecydował o nieprzedłużaniu obowiązywania umowy, co oznacza, że bank będzie uprawniony do wszczęcia działań windykacyjnych i dochodzenia od spółki spłaty zaciągniętego kredytu w kwocie 6 mln zł, którego wykorzystanie na koniec ubiegłego miesiąca wynosiło około 3,36 mln zł.

W efekcie decyzji Banku Pekao zarząd Stilo Energy poinformował, że wszczął działania zmierzające do otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu na podstawie przepisów Prawa restrukturyzacyjnego. Objęły one obwieszczenie przez doradcę restrukturyzacyjnego w imieniu spółki o otwarciu postępowania o zawarcie układu we właściwym rejestrze.

REKLAMA

Problemy z rentownością

Stilo Energy to jedna z największych firm na polskim rynku dachowych instalacji fotowoltaicznych, która jednak już od dłuższego czasu boryka się z brakiem rentowności. Ostatnie lata działalności spółka zakończyła stratą netto, która w 2021 roku – mimo wypracowania przychodów w wysokości ponad 107 mln zł – wyniosła niemal 10 mln zł.

Pierwszy kwartał 2022 roku Stilo zakończyło zyskiem netto, jednak był on relatywnie niewielki, a spółce nie udało się jeszcze istotnie poprawić kondycji finansowej.

W pierwszym kwartale br. notowanej na rynku NewConnect spółce udało się wypracować zysk netto (685 tys. zł), podczas gdy w pierwszym kwartale ubiegłego roku Stilo miało 4,2 mln zł straty. Na minusie spółka była także w całym ubiegłym roku.

W miesiącach styczeń–marzec 2022 roku łączna moc pozyskanych przez Stilo Energy umów wzrosła o ponad 24 proc. r/r, a moc zrealizowanych montaży została zwiększona o ponad 110 proc.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

W pierwszym kwartale 2022 roku Stilo Energy podpisało umowy na montaż 659 instalacji o mocy 4,8 MW, co jest wynikiem zbliżonym do osiągniętego przed rokiem (694 instalacje o mocy 3,8 MW).

Więcej o nowej strategii Stilo Energy, która ma pomóc spółce notowanej na giełdzie NewConnect w wyjściu na prostą, w artykule: Stilo Energy: Rynek PV czekają problemy z płynnością.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.