Polski dystrybutor PV zabezpieczył środki na ekspansję

Polski dystrybutor PV zabezpieczył środki na ekspansję
fot. Menlo Electric

Menlo Electric uzyskał limity na łączną kwotę 15 mln złotych w KUKE i KUKE Finance. W ten sposób firma ma już zapewnione 70 proc. finansowania zaplanowanego na ten rok.

Należąca do grupy R.Power firma Menlo Electric jest jednym z najszybciej rozwijających się dystrybutorów fotowoltaiki w Europie. Dzięki porozumieniu z KUKE i KUKE Finance będzie mogła bezpiecznie finansować swoich odbiorców w ramach umów ubezpieczenia należności i faktoringu.

Jednocześnie firma ogłosiła, że planuje współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju.

REKLAMA

Umocniliśmy znacząco swoją obecność na ponad 20 najszybciej rozwijających się rynkach energii odnawialnej w Europie. Wiele z nich to kraje Europy Środkowo-Wschodniej lub nienależące do Unii Europejskiej. Korzystanie z możliwości odroczonej płatności jest kluczowe dla rozwoju działalności wchodzących dopiero na rynek firm instalacyjnych i dystrybucyjnych – wyjaśnia Marcin Ślęzak, Chief Commercial Officer w Menlo Electric.

W połączeniu z pozyskanymi wcześniej środkami Menlo Electric ma już zapewnione ponad 70 proc. nowego finansowania zaplanowanego na ten rok – jego łączna wartość to 90 mln zł.

Program finansowania Menlo Electric

Umowa z KUKE i KUKE Finance jest częścią szerszego programu finansowania Menlo Electric, prowadzonego przez Martę Walendzewicz, CFO spółki.

W sytuacji zakłóceń w łańcuchach dostaw upewnienie się, że mamy stały dostęp do produktów najwyższej jakości wymaga odpowiedniego finansowania kapitału obrotowego. Dlatego stworzyliśmy Program Finansowania Wzrostu 2022 o wartości ponad 90 mln zł, obejmujący pożyczki, akredytywy i faktoring – wyjaśnia Marta Walendzewicz.

REKLAMA

KUKE realizuje politykę wspierania krajowych firm w zagranicznej ekspansji. Jednocześnie chce przyczyniać się do zielonej transformacji gospodarki.

KUKE zapewnia polskim firmom możliwość nie tylko bezpiecznego oferowania odroczonego terminu płatności w relacjach z kontrahentami z kraju i zagranicy. Nasze instrumenty ubezpieczeniowe i gwarancyjne umożliwiają także eksporterom prowadzenie inwestycji i przejęć oraz podnoszą wiarygodność płatniczą wobec dostawców – wyjaśnia Janusz Władyczak, prezes KUKE.

Za finansowanie Menlo Electric w ramach faktoringu krajowego i eksportowego odpowiadać będzie KUKE Finance, spółka zależna KUKE.

Dostrzegamy postępującą koncentrację podmiotów działających na rynku fotowoltaiki, a Menlo Electric przez swoją pozycję jest jednym z ważniejszych beneficjentów tego procesu – mówi Konrad Klimek, prezes KUKE Finance.

Mamy nadzieję finansować na coraz większą skalę samą spółkę, a za jej pośrednictwem mniejszych dystrybutorów i firmy instalacyjne z tej branży w kraju i na rynkach zagranicznych, by rynek kontynuował wzrost pomimo różnych przeciwności, jak szybko rosnące w ostatnim czasie koszty urządzeń – dodaje Klimek.

Spółka Menlo Electric podpisała umowy dystrybucyjne o wartości ponad 125 mln euro na rok 2022 z takimi firmami jak Jinko, JA Solar, Risen, SolarEdge, FoxESS i Sungrow. Obsługuje klientów w ponad 20 krajach, ma siedem centrów logistycznych w Europie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.