Onde wykupuje kolejne spółki rozwijające projekty fotowoltaiczne

Onde wykupuje kolejne spółki rozwijające projekty fotowoltaiczne
fot. Onde

Kolejne projekty fotowoltaiczne, o łącznej  mocy 25,2 MW, trafiły do portfela spółki Onde. Wszystkie mają być na zaawansowanym etapie rozwoju.

Firma Onde, należąca do Grupy Kapitałowej ERBUD, poinformowała o zakupie 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych, które są właścicielami trzech projektów farm fotowoltaicznych w województwie lubuskim (nazwy spółek i informacje na temat konkretnej lokalizacji farm PV nie zostały podane).

Po zakończeniu transakcji – która była kontynuacją zawartej wcześniej umowy – Onde posiada już 100 proc. udziałów w każdej z tych spółek.

REKLAMA

Przejęte projekty fotowoltaiczne mają już warunki przyłączenia i pozwolenia na budowę.

To kolejna w ostatnich tygodniach transakcja, która pozwala nam przejąć na wyłączność prawa do projektów na zaawansowanym etapie dewelopmentu. Dzięki temu de facto zwiększamy ekspozycję na te projekty, które są najbliżej rozpoczęcia budowy i komercjalizacji – mówi Marta Masternak, pełnomocnik zarządu ds. nabywania i rozwoju projektów OZE w Onde.

Przejęte elektrownie fotowoltaiczne Onde zamierza wybudować w formule EPC. Komercjalizacja projektów zaplanowana jest na rok 2023.

Gutowski: polski sektor OZE przyspieszy

REKLAMA

W zeszłym roku spółka Onde, wcześniej działająca na rynku odnawialnych źródeł energii jako generalny wykonawca, zaczęła inwestować we własne projekty OZE. Zarząd spółki ocenia teraz, że zmiany w otoczeniu rynkowym powinny pozytywnie wpłynąć na koniunkturę w segmencie OZE.

– Zauważamy silną wolę decydentów, aby znowelizować prawo i ułatwić tym samym inwestycje w OZE, oraz rosnącą świadomość potrzeby rozbudowy i modernizacji sieci – mówi Piotr Gutowski, wiceprezes Onde. – Do tej pory można było się obawiać o brak funduszy na ten cel, ale przyjęcie KPO powinno sprawić, że istotne środki zostaną skierowane na transformację energetyczną jako strategiczny cel państwa.

Całkowity potencjał projektów spółki przekracza 850 MW łącznie w fotowoltaice i projektach wiatrowych. Firma zaangażowana jest w 88 projektów wiatrowych i 294 projektów fotowoltaicznych (według stanu na 29 kwietnia br.).

Onde zamierza w najbliższych 2-3 latach zrealizować instalacje OZE o mocy ponad 1 GW. Projekty wykonawstwa w OZE przyniosły spółce w ubiegłym roku aż 77 proc. przychodów, których całkowita wartość osiągnęła poziom 1,2 mld zł. Firma zanotowała w 2021 roku 62,1 mln zł zysku operacyjnego i 46,2 mln zł zysku netto. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.