Duża instalacja fotowoltaiczna w elektrociepłowni Polenergii

Duża instalacja fotowoltaiczna w elektrociepłowni Polenergii
Polenergia

Należąca do grupy Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna została wyposażona w dużą instalację fotowoltaiczną. Do montażu paneli wykorzystano niemal każdą dostępną powierzchnię obiektu. Moduły zamontowano na dachu, elewacji i zadaszeniach parkingowych.

Budowa instalacji fotowoltaicznej została zaplanowana w 2022 roku. Początkowo, bazując na oferowanych w tym czasie panelach fotowoltaicznych o mocy znamionowej 340 Wp, zakładano, że moc zainstalowana elektrowni PV będzie wynosiła 0,5 MWp. Ostatecznie, dzięki dostępnym od początku 2021 roku większym panelom o mocy 530 Wp, moc instalacji ostatecznie okazała się znacznie wyższa.  

W lutym 2021 roku podpisano umowę na realizację inwestycji, a w kwietniu 2021 roku rozpoczęto pierwsze prace konstrukcyjne. Budowa instalacji trwała do listopada 2021 roku.

REKLAMA

Jak podkreśla Polenergia, realizacja inwestycji okazała się trudna technicznie ze względu na stopień skomplikowania projektu wykonawczego, spotęgowany rozproszeniem i techniczną różnorodnością infrastruktury powiązanej z poszczególnymi instalacjami oraz potrzebą uwzględnienia istniejących instalacji podziemnych (elektrycznych i wodnych).

Instalacja odporna na zakłócenia

Moc instalacji fotowoltaicznej, która powstała w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna, wynosi 890 kWp, na co składa się 1679 paneli fotowoltaicznych, które są obsługiwane przez 17 falowników o mocy 50/60 kW.

Dla zlokalizowanych na dachach budynków i elewacji części instalacji fotowoltaicznej zastosowano technologię SolarEdge, dzięki której każdy panel jest monitorowany niezależnie, za pośrednictwem tzw. optymizerów. Zapewnia to odporność instalacji na zakłócenia zewnętrzne w postaci zacienień paneli. Zostały użyte inwertery marki SolarEdge SE50K, które współpracują z optymalizatorami SolarEdge P650. Zastosowaną technologię cechuje bardzo dobra wydajność energetyczna i wysokie bezpieczeństwo pożarowe.

Dla części instalacji fotowoltaicznej zlokalizowanej na gruncie zastosowano technologię Huawei w postaci falowników wysokiej mocy, typ SUN2000-60KTL-M0. Jak zapewnia Polenergia, duże rozdrobnienie stringów pozwala zoptymalizować ich układ w stosunku do położenia słońca, a dobre algorytmy software gwarantują skuteczną produkcję energii elektrycznej.

We wszystkich częściach instalacji zastosowano obustronne panele fotowoltaiczne marki ZNShine, typ ZXM7-SPLDD144 o mocy 530 Wp, które zapewniają dodatkowy uzysk energetyczny od światła docierającego do tylnej powierzchni panelu. Aby zapewnić wysoką sprawność takiego rozwiązania na dachach budynków, zastosowano warstwę renowacyjną poszycia dachu powłoki o dużym współczynniku odbijania światła (pokrycie masą z dodatkiem aluminium). Na gruncie pod panelami została obsiana biała koniczyna.

REKLAMA

Na dachach z miękkim pokryciem zastosowano system montażowy firmy Invendo Solar (niskobalastowy system wsporników na dachy płaskie). Na elewacji budynku głównego została zaprojektowana i wykonana indywidualna konstrukcja stalowa pod montaż pionowy paneli.

600 tys. zł oszczędności rocznie

Wykonawca udzielił 10-letniej gwarancji na wykonane prace oraz gwarancji szczelności i nienaruszalności konstrukcji dachów w punktach mocowań instalacji oraz elementów konstrukcyjnych. Elementy instalacji fotowoltaicznej mają wieloletnie gwarancje producentów z możliwością przedłużenia do 20 lat.

Panele fotowoltaiczne zostały rozmieszczone na gruntach, parkingu, na elewacji budynku głównego oraz na dachach, które dodatkowo pokryto powłoką refleksyjną. Całkowita powierzchnia przeznaczona pod panele wynosi 4155 m2.  

Inwestycja obejmowała dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych na gruncie oraz na dachach budynków: głównego, budynku administracyjnego, stacji uzdatniania wody, kotłowni pomocniczej, a także na elewacji budynku głównego oraz w formie carportów na parkingu.

Energia z instalacji fotowoltaicznej pokryje część potrzeb własnych elektorciepłowni. Polenergia szacuje, że panele wyprodukują w skali roku 920 MWh energii elektrycznej, co powinno przełożyć się na oszczędności rzędu 600 tys. zł rocznie.

Po zainstalowaniu paneli słonecznych Elektrociepłownia Nowa Sarzyna stała się jedną z pierwszych w Polsce elektrociepłowni z własną instalacją fotowoltaiczną wytwarzającą energię na swoje potrzeby. Elektryczna moc zainstalowana w ENS wzrosła ze 112,8 MW do 113,7 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.